Celkem čtyři nabídky obdržel kraj na zakázku rekonstrukce Gayerových kasáren. Z uchazečů o práci vybral nakonec společnost BAK-GEOSAN. Hlavním kritériem při rozhodování byla přitom podle radního Václava Řehoře odpovědného za oblast investic a majetku nejnižší nabídková cena vítězné firmy.

Pro rekonstrukci Gayerových kasáren už má kraj jakožto vlastník v rukou pravomocné stavební povolení.

„Celkově si projekt vyžádá investici ve výši 269 milionů korun včetně DPH. V nejbližší době požádáme o evropskou dotaci, která by pokryla až 90 procent všech nákladů,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání Rady Královéhradeckého kraje Václav Řehoř. Podle jeho slov by měly samotné stavební práce začít už v létě.

Zázemí pro odborníky i depozitář muzea

Podle náměstkyně hejtmana pro oblast kultury Martiny Berdychové se jedná o dlouho připravovanou investici, která bude pro kraj v oblasti kultury tou vůbec nejvyšší v roce 2019. Nové prostory mají poskytnout moderní zázemí pro muzejní archeology, přírodovědce, historiky a restaurátory.

Počasí komplikuje především situaci na silnicích.
Recept na kalamitu: pár centimetrů sněhu

„V Gayerových kasárnách vznikne moderní depozitář pro sbírky Muzea východních Čech, který bude částečně přístupný veřejnosti. Projekt počítá i se specifickými požadavky památkářů v souvislosti s archeologickými nálezy,“ okomentovala plán rekonstrukce Martina Berdychová.

Stavební práce v Gayerových kasárnách by se letos neměly téměř vůbec zastavit. V červnu se má v areálu otevřít nový parkovací dům pro 284 aut, už v létě má začít rekonstrukce samotných kasáren. V nich vznikne moderní depozitář pro sbírky Muzea východních Čech.

Právě archeologické nálezy zkomplikovaly jinou stavbu v areálu Gayerových kasáren – parkovací dům. Loni na jaře archeologové pod stavbou objevili dobře zachované pozůstatky části pevnosti z 18. století. Investor kvůli tomu musel předělat projektovou dokumentaci a snížit plánovaný počet parkovacích míst. Zpřístupnění archeologického nálezu pevnostního valu by mělo být podle Berdychové součástí celého plánovaného projektu stejně jako bezbariérová přístavba nebo badatelna. V té bude veřejnosti zpřístupněn i unikátní model města Hradec Králové o velikosti přibližně 5x5 metrů z roku 2000.

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich považuje rekonstrukci za klíčovou. „Chceme, aby veřejnost tuto budovu vnímala minimálně stejně jako Kotěrovu historickou budovu,“ uvedl s tím, že Gayerova kasárna jsou pro muzeum hlavní budovou.