Berou si dovolenou, zkrátka se „okrádají" o vlastní volno. V hlavě mají jen jednu myšlenku: Pomoci.

Dobrovolní hasiči z celého Královéhradecka se jako vždy po hlavě vrhli do práce při boji s velkou vodou i s jejími následky.

„Kluci od nás byli ve Svobodě nad Úpou, pak ve Smidarech," vykládá Roman Čihák ze sboru dobrovolných hasičů v Plačicích.

Jeho parta je jednou z pěti, které vyrážejí přímo z krajské metropole. Vedle ní pomáhají jednotky z Plácků, Malšovic, Svinar a Malšovy Lhoty.

Další skupiny vyjížděly
z okolí: z Chlumce, Nového Města, Nového Bydžova, Staré Skřeneře, Nepolis, Měníku, Skochovic, Humburk či Zadražan.

Odčerpávání vody 
a „lopatová" práce

„Vždycky se domluvíme. Záleží na tom, kdo může. Jednou jedou dva kluci z Plačic, čtyři ze Svinar, jindy je to jinak," popisuje praxi Václav Klíma, profesionální hasič, jenž je jedním z těch, kteří mají na starosti koordinaci dobrovolníků. „Buď můžeme sedět na zadku, nebo jet," usměje se.

„Změny nastávají rychle a dobrovolní hasiči na ně musejí být připraveni. Jsou naprosto nezávislí," doplňuje ho kolega Jiří Kubec.

Hradecké jednotky v pondělí a úterý vyrazily do Svobody nad Úpou a Rudníku, pomáhaly na Bydžovsku. „Ve Svobodě je to nejhorší. Tam voda protekla, což je složitější, než když opadá pomaleji," vysvětluje Václav Klíma.

První den dobrovolníci především odčerpávali vodu, čímž se zabývali například členové sdružení ze Zadražan, kteří zasahovali v knihovně 
v Novém Bydžově.

„Prostě jsme se svolali dohromady a přijeli pomoct. Nikdo nás o pomoc neprosil, ale určitě jsme tu platní, máme pořád co dělat, ještě jsme se nezastavili," hlásil jeden 
z nich, Jindřich Hanuš.

V další dnech se náplň proměnila – vlastně už od úterý se na postižených místech uklízí. „Říkám tomu lopatová práce," podotýká Václav Klíma. „Je fyzicky náročnější, ale také potřebná…"

Hradečtí profesionálové pomáhají Praze – mají totiž superčerpadlo

Hradec Králové – Dobrovolníci kočují po celém Královéhradeckém kraji, jejich kolegové profesionálové se vydali do Prahy.

Hasiči z centrální stanice v Hradci Králové byli povoláni, protože v jejich výbavě nechybí jeden superstroj – jde o velkokapacitní mobilní čerpací stanici Sigma 400 K1. „Dokáže přečerpat až šest set dvacet litrů za sekundu," vysvětluje mluvčí krajských hasičů Martina Žahourková.

Tento výkon se v české metropoli hodí. Však je také využíván už na druhém místě během tří dnů. „V noci z pondělí na úterý začali odčerpávat vodní lagunu v ulici Šůrova," popisuje mluvčí Žahourková první část mise. „Během úterý se pak přesunuli na Zbraslav," doplňuje druhou.

Superčerpadlo obsluhuje pět chlapů, od začátku týdne je v Praze stále jedna parta. „Počítáme s tím, že je budeme střídat," říká jeden z členů hradecké posádky Václav Klíma.