První místo obhájilo hradecké Gymnázium Bohuslava Albína ve složení Jan Pražák, Karel Mařík a Martina Čelakovská, které tak míří do celostátního klání.

Na druhém místě se umístilo družstvo Lepařova gymnázia v Jičíně ve složení Markéta Zíková, Vendula Zíková a Petra Jodasová a třetí místo obsadil tým Gymnázia Boženy Němcové z Hradce Králové, který zastupovala děvčata Natálie Klubíčková, Lucie Pávová a Barbora Jágrová.

Soutěž se skládala z teoretického testu ověřujícího obecné znalosti studentů z oblasti ekologie, ochrany přírody a životního prostředí a také z praktického úkolu na téma rekultivace pískoven v lokalitě Marokánka nedaleko Krkovic. Nechyběla ani tradiční poznávačka rostlin a živočichů. Kromě toho měly týmy domácí úkol: Vytipovat ve svém okolí strom, který by mohl být prohlášen za památný.

„Drtivá většina návrhů je použitelná a tak doufáme, že se v našem kraji v brzké době zvýší počet památných stromů," naznačil hlavní pořadatel krajského kola soutěže Adam Záruba. „Počítáme s tím, že kvalitní návrhy studentů na vyhlášení památných stromů zašleme na příslušné úřady, aby tyto návrhy prověřily a případně vyhlásily zvýšenou ochranu těchto dřevin," dodal pořadatel.

Veronika Skřivanová