„Na druhou stranu čtenáři u nás zůstávají déle, protože mají volno a nikam nepospíchají," dodala Vladimíra Svobodová.

Naopak zákazníci neubyli knižní kavárně a podobně je na tom i dětské oddělení, které příští týden chystá pro děti příměstský tábor.

V kurzu je hlavně oddychová četba

„Na léto si půjčuji knížky v angličtině, abych se trochu zlepšila. Teď se chystám na Strangers on the Train od Patricie Highsmith," prozradila Markéta Chocová. „Do knihovny musím chodit i v létě, protože tu sháním materiály pro svou bakalářskou práci," svěřil se Jan Klazar.

Oblíbené jsou o prázdninách i slovníky, průvodci nebo detektivky. „V září opět čekáme nápor studentů, kteří přijdou se seznamy povinné četby. Většinou potřebují hlavně klasickou literaturu," uvedla  mluvčí knihovny.

Zajímavou novinkou jsou i tématické kufříky, které si mohou děti vypůjčit domů. Naleznou v nich knížku, skládačky a hry. Témata jsou různá, od pirátů až po kovboje.

Veřejné exkurze budou až od září

Na podzim se mohou čtenáři těšit na bohatý doprovodný program. Přilákat je má třeba studium grafologie nebo jazykové kurzy pro seniory.

Od září se budou v knihovně jednou měsíčně konat exkurze pro veřejnost.

Největší podzimní akcí bude na začátku října Týden knihoven. Hradecké knihovny kvůli tomu chystají společnou prezentaci. Účast již přislíbila řada známých osobností, například houslový virtuos Jaroslav Svěcený.

Tomáš Janota

Kniha je dobrý společník

Poznámka redaktorky Drahomíry Považanové:

Kniha je nejtrpělivější a nejzábavnější společník. Tak to alespoň tvrdí neznámý autor ve svém výroku. A vezměte to ze své zkušenosti – nehovoří vám do života, nerozptyluje vás svými řečmi, nechce po vás, abyste cokoli dělali. Nechá se odložit na druhý den  nebo na delší dobu bez jakýchkoliv požadavků. Pokud si vyberete navíc autora, kterého máte zvlášť oblíbeného, pobavíte se mnohdy lépe než u programů v televizi. Stačí maličkost – jen s každou knihou a především tou z knihovny slušně zacházet: nedělat ji „uši," nepolévat ji kávou nebo na ní nesvačit, nenechat ji na pospas domácím miláčkům. Odměna? Fantazie, které se meze nekladou,  úsměv na tváři, když si přečtete vtipnou větu či odstavec. Dá vám odpočinout od starostí všedního dne. Stačí jen sáhnout do vlastní knihovny nebo si najít čas a zajít  do veřejné knihovny.