Radní Lence Jaklové se nelíbily poměry v hradeckém Klicperově divadle. Před několika týdny na ně upozornila novináře, nyní rezignovala na místo ve správní radě divadla. Alespoň tak vyznívá její prohlášení, které vydala.

„Začátkem března Lence Jaklové končí mandát, v radě divadla ji nahradím já,"  řekl primátor Zdeněk Fink s tím, že o žádné její oficiální rezignaci neví.

Jaklová tvrdí, že kolem divadla se dlouhodobě tvoří politické tlaky a v orgánech divadla je snaha odstranit ředitele Ladislava Zemana z funkce. Ten koncem loňského roku utrpěl mozkovou příhodu, divadlo od té doby prozatímně vede jeho ekonomická náměstkyně Eva Mikulková.

Jaklová také zpochybňuje legitimitu mandátů některých členů šestičlenné správní rady. „Bylo by čestné rozpustit a poté nově jmenovat správní radu," uvedla. „Je to nesmysl,  všichni členové  rady jsou platně zvoleni, platné je i pověření Mikulkové řídit divadlo v Zemanově nepřítomnosti," oponoval Fink.

Názory zastupitelky Jaklové již dříve odmítli odboráři divadla. „Ublížila lidem,  je to velká hanba. Jestli se takhle chtěla loučit se svou funkcí…" řekl včera náměstek primátora za kulturu Josef Krofta.

Divadlo bude hledat nového ředitele, protože Ladislav Zeman oznámil, že v čele scény končí a hodlá odejít do důchodu. „Je nutné jmenovat kvalitní výběrovou komisi a vybrat dobrého nástupce, proto chci v radě sedět," řekl primátor.

Výroky radní naštvaly ansábl divadla
• Začátkem února se radní Lenka Jaklová vyjádřila, že už dva roky existují tlaky na to, aby ředitel divadla Ladislav Zeman odstoupil. Obzvlášť nyní, když je nemocný.
• Proti tomu se ostře ohradil umělecký šéf David Drábek a ekonomka Eva Mikulková. „Snažíme se o chod divadla společně s Evou Mikulkovou starat. V žádném případě nechceme jeho post," řekl Drábek.
• Výroky radní se nelíbily ani odborářům divadla. „Paní Jaklová svým prohlášením zdiskreditovala nejen pověst celého Klicperova divadla, ale i správní rady, které je členkou," psal v dopise herec Jan Sklenář.
• „Příští sezonu bych chtěl předat divadlo v nejlepší formě a s dosažením zatím nejlepších parametrů činnosti svému nástupci, kterého magistrát, jistě uvážlivě, vybere," reagoval ředitel Ladislav Zeman.
• V březnu vystřídá Lenku Jaklovou ve správní radě divadla primátor Fink.