Je to políček vedení krajského úřadu. Pardubičtí městští radní se rozhodli podpořit krachující projekt Technoparku ve Starých Čívicích, živořícího průmyslového inkubátoru spolupracujícího s pardubickou univerzitou.

V příštích čtyřech letech do něj chtějí nalít celkem 12 milionů korun.

A to přesto, že město nemá v Technoparku žádné akcie a jeho osud by mu tak mohl být jedno. Narozdíl od kraje, jenž v Technoparku vlastní malý podíl a který ho před několika týdny hodil kvůli tvrdým úvěrovým podmínkám banky přes palubu.

Co za to? Není vyloučeno, že se město bude snažit s krajem vyjednat, aby mu svůj podíl přenechal. „Budeme jednat se všemi akcionáři Technoparku, abychom v něm získali vliv. Záleží pochopitelně na postoji banky, věřitelů, městském zastupitelstvu. Všechno je zatím jen ve fázi záměru,“ řekl náměstek pardubického hejtmana Alexandr Krejčíř.

Radnice chce poskytovat Technoparku až do roku 2013 tři miliony korun ročně. Zvažuje přitom dva způsoby. Buď polovinu částky jako půjčku a druhou ve formě navýšení kapitálu; město by tak vstoupilo do komanditní společnosti, jež Technopark spravuje. Druhou možností je jako půjčku poskytnout celých 12 milionů.

„Byla by škoda, aby Technopark, který byl dobrou myšlenkou v nešťastné době, musel kvůli svému krachu vracet veškeré dotace. Chceme ho udržet při životě aspoň po dobu projektu, na který byla dotace přidělena,“ dodal Krejčíř.

Vedení Pardubického kraje, ač má v Technoparku na rozdíl od města malý podíl, se naproti tomu s jeho krachem smířilo a odmítlo původně přislíbenou půjčku 20 milionů korun poskytnout.

„Poté, co nám banka předložila své tvrdé podmínky, jsme se rozhodli úvěr pro Technopark, jenž by ho zachránil, nepřijmout,“ řekl počátkem dubna hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. „Pokud do půjčky nejde kraj, tak my už vůbec ne. Chtěli jsme pomoct hlavně kraji,“ reagoval tehdy náměstek pardubického primátora Michal Koláček.

Ale stal se pravý opak. Pro pomoc Technoparku v úterý zvedla ruce drtivá většina městských radních. „Při ekonomické analýze současného stavu Technoparku jsme zjistili, že návratnost projektu není tak nereálná, jak to původně vypadalo. Nebudeme házet projekt přes palubu, jako to udělal kraj, to by bylo krátkozraké,“ uvedl včera Koláček.

Od podnikatelského inkubátoru, kde se měl rozvíjet výzkum a vznikat prototypy, si především kraj a pardubická univerzita hodně slibovali. Ekonomická krize však plány srazila na kolena, kvůli nedostatku nájemců je Technopark vysoce ztrátový, za své tak vzaly i původní představy vysoké školy o spolupráci se soukromým sektorem.

Pomoc potřebujeme, reagovalo vedení Technoparku. Areál už začíná ožívat, tvrdí předseda dozorčí rady společnosti Technopark management Jiří Kovář. Z nájemného Technopark získá sedm milionů korun ročně, na splátky bance potřebuje o milion víc. Další peníze jsou nutné na provoz.

„Máme 42procentní naplněnost. Chtěli jsme se zaměřit na automobilový průmysl, ten ale klekl na kolena, je těžké se přeorientovat,“ řekl ČTK Kovář. Ještě před půl rokem, kdy krize vrcholila, byla obsazenost Technoparku podle Krejčíře sotva dvacetiprocentní.

Technopark

Technopark za více než 400 milionů korun začal fungovat předloni v září. V současnosti hostí firmu, která vyrábí inteligentní domy, výrobce softwaru pro lokalizaci mobilních telefonů nebo producenta zabezpečovacích kamer. V areálu pracuje přibližně 100 lidí. Jiné Technoparky už existují v Brně nebo Ostravě, zabývají se výzkumem, zkušebnictvím či prototypovou výrobou.