Od začátku roku totiž řešili hradečtí policisté ve svém teritoriu několik desítek nehod za účasti cyklistů. K dalším dvou - a to vážným - došlo v posledních dnech.

„Nehodám se přitom dalo zabránit, pokud by cyklisté byli více opatrní a neporušovali zákon. Ten totiž hovoří jasně - i jízda na jízdním kole, stejně jako chůze, má totiž svá pravidla," prozradila tisková mluvčí policistů Lenka Burýšková.

První nehodu přišla oznámit 30. září. dopoledne šestatřicetiletá žena. Policistům sdělila, že předchozího dne odpoledne byla jako cyklistka účastníkem nehody s chodkyní. Tato žena při jízdě na kole po chodníku zřejmě sledovala svůj mobilní telefon a přitom se střetla s jednaosmdesátiletou chodkyní

Zraněná chodkyně prý odmítla na místě ošetření a účastnice si pouze vyměnily své kontaktní údaje. Po nehodě však chodkyně vyhledala lékařskou pomoc v nemocnici, kde zůstala hospitalizována. Následným šetření bylo zjištěno, že seniorka při nehodě utrpěla těžké zranění.  Policisté proto ve věci zahájili úkony trestního řízení kvůli podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti s trestní sazbou až na dvě léta.

Ke druhé nehodě došlo v pondělí krátce před osmou hodinou ranní v ulici Karla IV. V Hradci Králové. Řidiči osobáku vjela do jízdní dráhy z přechodu pro chodce osmačtyřicetiletá cyklistka a došlo ke střetu. Cyklistka po střetu upadla na vozovku a skončila s lehkým zraněním v nemocnici.

Pravidla
-> Je -li stezka pro chodce 
a cyklisty označená značkou, nesmí cyklista ohrozit chodce - a naopak.
-> Před vjezdem na přejezd pro cyklisty se cyklista musí přesvědčit, zda-li může vozovku přejet, aniž by ohrozil sebe i účastníky provozu.
-> Cyklista smí přejíždět vozovku, jen pokud nedonutí řidiče ke změně směru nebo rychlosti jízdy.
-> Osoba vedoucí kolo smí užít chodníku jen neohrozí-li chodce.
-> Porušením zákona je rovněž vjíždění cyklistů z chodníku přímo na přechod, hrozí za to pokuta až dva tisíce korun.