Život v poklidné ulici v okrajové části Hradce Králové změnil na začátku července vznik nelegální ubytovny. Více než desítka zahraničních dělníků, která našla ubytování v budově areálu společnosti Ligmet opakovaně působila v Boční ulici ve Svobodných Dvorech problémy. Nejprve šlo o noční hluk, v polovině července se pak dokonce místní lidé po rvačce mezi dvěma cizinci museli jednomu zachraňovat život.

Okamžitě se obrátili s žádostí o pomoc na hradeckou radnici. Jenže jak se ukázalo, ta příliš možností, co se situací dělat, nemá. Nepomohla jednání s městskou policií ani zásah té cizinecké. Na soukromém pozemku jsou lidé legálně. Jenže budova, kterou obývají, je zkolaudovaná pro kancelářské účely. Ubytovna je tedy nelegální. Jednatel Ligmentu Rudolf Novák místním slíbil, že do konce srpna její činnost skončí.

Místní lidé ale tak dlouho čekat nechtějí. „Oficiálně je sice ubytovna prohlášena za nelegální, ale nikdo nedokáže její fungování okamžitě ukončit. Pokud nedojde k rychlému uzavření nelegálního provozu do sedmi pracovních dnů, jsou někteří obyvatelé připraveni ke krajnímu kroku, ke kterému jsou dohnáni touto absurdní a zoufalou situací – protestní hladovce,“ informoval ve čtvrtek spolek Svobodné dvory zastupující občany z Boční ulice.

Podle náměstka primátora Pavla Marka (ANO) je nešťastné, že města v těch případech nemají pravomoci. „Chápu roztrpčení lidí, ale osobně jim hladovku určitě doporučit nemůžu. Za mě bohužel není možné, aby město nebo nějaký subjekt dokázaly tu ubytovnu uzavřít do sedmi pracovních dnů v případě, že to nebude chtít sám majitel,“ řekl na rovinu Marek.

PODIVNÁ PROPOJENÍ

Obyvatelé Svobodných dvorů v dopise zastupitelům už před dvěma týdny upozornili na podivné propojení mezi majitelem pozemku, na kterém nelegální ubytovna stojí, a hradeckými politiky. V areálu společnosti Ligmet, která navzdory platným zákonům nemá v obchodním rejstříku uvedené své majitele, ale jejím jednatelem je právě Rudolf Novák, prý viděli zastupitele za ODS Martina Soukupa. Sám Novák se údajně netají tím, že má s ním blízké vztahy.

„Pana Nováka znám stejně jako znám další stovky lidí v Hradci, ale spojovat moji známost s ním s ubytovnou v jeho areálu je zavádějící. Byznys s nelegálními ubytovnami bych navíc žádným způsobem nepodporoval, ať by ho provozoval kdokoliv,“ řekl Deníku sám Martin Soukup.

Ještě výrazně podivnější je podle lidí ze Svobodných dvorů pozice hradeckého senátora Jana Holáska. Toho prý místní požádali o pomoc a on se na jejich žádost ujal role jakéhosi mediátora. Jenže výsledky jeho práce členy spolku Svobodné dvory neuspokojily.

„Vzápětí sami obyvatel Svobodných dvorů zjistili, že je pan Holásek s jednatelem Ligmentu spojen přes několik subjektů,“ tvrdí zástupci spolku. S otcem Rudolfa Nováka Holásek dvě společnosti spoluvlastní. Novák mladší v nich dělá jednatele. Jakýkoliv střet zájmů ale sám Holásek odmítá. Role mediátora se prý ujal proto, že zástupce obou stran osobně zná.

„Nerozumím tedy útokům, které jsou proti mně vedeny, a proč jsem spojován s tím, že ubytovna dosud nebyla uzavřena. K řešení ubytovny přispívám zprostředkováním komunikace a hledáním praktického řešení,“ reagoval Holásek a připomněl, že jako senátor, ani jako zastupitel nemá pravomoc ubytovnu uzavřít.