Už více než půl roku trvá v Hradci Králové vleklá krize vedení města. Poslední měsíce je v čele radnice menšinová vláda hnutí ANO a ODS, která se však každé jednání zastupitelstva ocitá pod drtivým tlakem opozice. Občanští demokraté proto minulý týden přišli s jasným ústupkem a navrhli Hradeckému demokratickému klubu (HDK), Pirátům, Koalici pro Hradec (KPH) a Změně pro Hradec a Zeleným (ZPHZ) vytvoření nové společné pětikoalice. Několik měsíců přitom ODS koalici za účasti ZPHZ odmítala.

„Jsme ochotni vzdát se i postu primátora. Věřím, že podobně konstruktivně přistoupí opozice k našim návrhům a podaří se dosáhnout rozumného řešení ve prospěch města,“ řekl minulý týden předseda oblastní rady ODS Pavel Staněk.

Na nabídku ODS v úterý společným prohlášením zareagovaly čtyři opoziční strany. Uvedly, že jsou připravené jednat s ODS o pětikoalici, přišly ale s jasnou podmínkou – rezignovat by měl jak současný primátor Alexandr Hrabálek (ODS), tak i jeho investiční náměstek Jiří Bláha (ODS). Oba dva ve středu Deníku řekli, že se odstoupit aktuálně nechystají. „Nevidím k tomu důvod. Město funguje a rezignovat ve chvíli, kdy neexistuje dohoda o dalším fungování města, by bylo nezodpovědné,“ vysvětlil svůj postoj Hrabálek.

Ilustrační fotografie.
Dobu uhelnou nechceme! vzkázal kraj elektrárně a rozporuje výjimky

Kandidátka opozice na funkci primátorky Pavlína Springerová (HDK) proto další jednání moc optimisticky nevidí. "Pokud oba pánové nerezignují, tak si nemyslím, že by byl nějaký další prostor pro konstruktivní jednání,“ řekla Deníku.

O něco optimističtější je bývalý náměstek Martin Hanousek (ZPHZ), z jehož iniciativy se nové kolo jednání rozjelo. V případě odchodu Hrabálka s Bláhou by podle svých slov byl neaspiroval na náměstkovskou funkci ani on sám. Další jednání s ODS je prý plánované ještě na středeční večer. Opozice jedná přímo s předsedou místní ODS Pavlem Staňkem, nikoliv se zástupci ODS ve vedení města.

Hradecká záchranka zasahovala ve škole v přírodě u nevolnosti více než 20 lidí
Hygienici: "Otrávené" jídlo v kempu u Stříbrňáku bylo od dovážkové služby

Víceméně zpovzdálí sleduje situaci hnutí ANO, jehož funkce ODS opozici veřejně nabídla. „Není to úplně komfortní pozice. Opozičním stranám se nepodařilo za dlouhé měsíce vytvořit koalici a teď už nás jen neustále vyzývají k odstoupení. Nutí nás v podstatě k tomu, abychom udělali obrovskou politickou chybu a nechali město bezprizorní,“ okomentovala situaci Monika Štayrová (ANO).

Pokud ODS s opozičním blokem nenajde do pondělí společnou řeč, dovládne v Hradci do komunálních voleb zřejmě současná menšinová vláda. Pozdějším změnám totiž nenahrávají letní prázdniny ani již zmíněný blížící se termín voleb.