Nápad vyrábět masky ve 3D tiskárně přišel z českých hlav, konkrétně na fakultě ČVUT, kde respirátor vyvinuli za necelý týden. Důležitá certifikace následovala krátce nato a začalo se s výrobou. Respirátory z výroby míří přímo k potřebným. Především k lékářům, hasičům a policistům.

"Masky rozdáváme v první linii, už jsme je předali  hasičům v Králově Dvoře, policii v Berouně, záchranné službě ve Zdicích, pokračujeme postupně do nemocnic - Teplice, Homolka, Ústí, Motol a další," svěřuje se Ladislava Altrichterová z firmy tPower racing, jenž se v této době na výrobu speciálních respirátorů zaměřuje.

Jenže výroba je náročná a poptávka je mnohonásobně větší. "Potřebovali bychom tisknout rychleji, momentálně jedeme na osmi tiskárnách, vyrobíme cca 50 masek za den, ale je jich potřeba mnohem víc. Vše děláme na vlastní náklady a jediné co potřebujeme je další tiskárna, která by mohla běžet s ostatními pro dobrou věc. Případně kdyby byl někdo ochotný dodat materiál," dodává Altrichterová.

Pokud máte 3D tiskárnu, můžete pomoci i vy! V případě zájmu napište e-mail na ladka@tpower.cz, případně se přihlásit k facebookové skupině https://www.facebook.com/groups/1346383268879783/.