K přenosu mohlo dojít při obchodu s drůbeží, neboť se podle Lindemanna podařilo prokázat obchodní kontakty mezi závodem vzdáleným 50 kilometrů od bavorského města a drůbežárnou na Orlickoústecku, kde byl první výskyt ptačí chřipky potvrzen minulý týden.

V Norimberku bylo toto onemocnění dosud prokázáno u 18 volně žijících ptáků, minimálně u třetiny z nich šlo o agresivní variantu viru H5N1 nebezpečnou pro člověka. V úterý byl tento vir objeven také u tří uhynulých labutí ve spolkové zemi Sasko, která podobně jako Bavorsko přímo sousedí s Českou republikou.

"Prověřujeme veškeré obchodní trasy mezi Českem a Franky", oblastí na severu Bavorska, v níž leží i Norimberk, přiblížil Lindemann pátrání německých úřadů po původu infekce.

V Česku bylo letos první ohnisko ptačí chřipky objeveno minulý týden na drůbeží farmě v Tisové ve východních Čechách. Dnes se stejná nákaza prokázala i na farmě brojlerů v nedaleké obci Nořín. V obou případech testy potvrdily, že drůbež napadl virus H5N1, který je nebezpečný i pro člověka. Ptačí chřipka se dnes navíc objevila i u mrtvé labutě v okolí Lednice na Břeclavsku. Zda jde i v tomto případě o virus H5N1, není zatím známo.

Německé úřady zdroj nákazy ptačí chřipky zatím neznaly. Variantu, že se nemoc do země dostala z Česka, nicméně prověřovaly již od počátku.

 

Poprvé se ptačí chřipka v Německu objevila loni v únoru u labutí na ostrově Rujana. Celostátně se pak loni zjistila u 344 divokých ptáků a tří koček. V dubnu 2006 se objevil také v jedné drůbežárně v sousedním Sasku a celý chov tam byl vybit.