Fakultní nemocnice Hradec Králové vlastní více než 40 tisíc kusů zdravotnických nástrojů, jakými jsou například pinzety či nůžky, ale i traumatologické a endoskopické nástroje, které jsou dezinfikovány, setovány, kontrolovány, baleny, sterilizovány a připravovány k opakovanému použití.

Snadná identifikace nástroje

„Nově pořízený gravírovací laserový přístroj za zhruba 2 mil. Kč, slouží od dubna na Oddělení centrální sterilizace FN HK. Tento přístroj umí vypálit miniaturní QR kód na tenkou vrstvu speciální značkovací kapaliny, která nenarušuje pasivační vrstvu nástroje. Čtečka kódů, která je součástí systému, pak umožní snadnou identifikaci nástroje a jeho přesnou evidenci v informačním systému nemocnice. Laserový paprsek dokáže na nástroj vypálit rovněž jednoduchý obrazec či text. Laserové označení nástroje vydrží minimálně 100 mycích a sterilizačních cyklů a je nedestruktivní metodou značení,“ popsal možnosti přístroje Jan Špelda, vedoucí Odboru komunikace FN HK.

„QR značení zdravotnických nástrojů se zavádí i v jiných nemocnicích, novou metodu značení do speciální vrstvy označovanou jako Surgical Instrument Marking Solution používá FN HK jako první v České republice“, uvedl Stanislav Gaberle, vedoucí Odboru zdravotnické techniky FN HK.

„Pořízení gravírovacího laserového přístroje je důležitým krokem k zajištění přesné evidence, optimalizace a spotřeby našich zdravotnických nástrojů. Díky této technologii jsme schopni přesně identifikovat každý nástroj a sledovat jeho životní cyklus. Tato technologie přispívá k zajištění bezpečnosti zdravotnických služeb ve FN HK,“ doplnil Eduard Havel, lékařský náměstek pro organizaci zdravotní péče FN HK.

Mohlo by vás zajímat: První den na Rock For People patřil hlavně The Prodigy

The Prodigy na Rock For People | Video: Deník/Jiří V. Matýsek