V současnosti je podle tiskové mluvčí zdravotnického holdingu Lucie Chytilové s koronavirem hospitalizováno v krajských nemocnicích zhruba 90 pacientů. Dalších 37 pak leží ve fakultní nemocnici (FNHK). Jednotlivé nemocnice se kvůli očekávanému náporu pacientů v příštích dnech chystají kapacitu lůžek pro covidové pacienty dále navyšovat.

V Jičíně podle ředitele Tomáše Slámy plánují otevřít už třetí covidové oddělení v pondělí. Kapacita se tím zvýší z 35 na 49 lůžek. Téměř zdvojnásobit se chystá dosavadní počet 14 lůžek i nemocnice v Trutnově. Vůbec největší možnosti má hradecká fakultní nemocnice. Ta má v současnosti vyčleněno pro pacienty s covidem 50 lůžek.

„V případě potřeby máme v záloze dalších 50 lůžek na JIP a 90 lůžek standardních,“ řekl Deníku lékařský náměstek FNHK Zdeněk Tušl. V Náchodě jsou zaplněny asi tři čtvrtiny ze 76 covidových lůžek. Podle ředitele nemocnice by se ale mohla kapacita v případě potřeby i zdvojnásobit.

Neakutní operace musí počkat

Kvůli velkému náporu pacientů s covidem postupně přistupují nemocnice k omezování neakutní péče. Od pondělí 19. října až do odvolání nebude provádět plánované chirurgické, ortopedické a gynekologické operace u objednaných pacientů nemocnice v Trutnově.

„Potřebujeme nyní vytvořit dostatečné množství lůžek pro akutní péči. Alespoň částečné obnovení operativy plánujeme v nejbližším možném termínu. Byl bych rád, aby tento výpadek operativy byl pouze několikadenní, vše ale ukáže až vývoj v následujících dnech,“ uvedl k zaváděnému opatření ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.

K omezení plánovaných operací už přistoupila i hradecká fakultní nemocnice a nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. „Krajské nemocnice se připravují na následující týdny, kdy očekáváme velký nápor pacientů, péče je koordinována napříč krajem, povoláme dobrovolníky, studenty, zaměstnance z důchodu apod. Všechny nemocnice dělají maximum, aby následující týdny zvládly,“ potvrdila Lucie Chytilová.

V Hradci chybí až 300 zdravotníků 

Větším problémem než nedostatek lůžek je v nemocnicích nedostatek personálu. Například hradecká fakultní nemocnice postrádá z různých důvodů asi desetinu svého zdravotnického personálu. „Máme zhruba 300 zdravotnických pracovníků v pracovní neschopnosti, v karanténě nebo doma s dětmi na ošetřování. Zatím ale zvládáme,“ řekl Deníku Zdeněk Tušl. FNHK by tak uvítala pomoc až 150 mediků. Další stovku žádají krajské nemocnice. Pomoc studentů už je na cestě. Hejtman Jiří Štěpán ve čtvrtek podepsal povolávací dokument pro budoucí lékaře, zdravotní sestry a ošetřovatelky.

Během čtvrtka přibylo v kraji 442 nakažených. Sedm lidí zemřelo. Nejvíce zasaženým okresem zůstává Hradecko s 971 aktivními případy. Následuje Náchodsko (825), Trutnovsko (538), Rychnovsko (327) a Jičínsko (190).