Už více než stovku nakažených zdravotníků postrádá největší nemocnice v kraji. Ještě minulý týden jich bylo přitom bylo 30.

„Další problém je také u sester, z nichž také přibližně sto je doma na OČR“ potvrdil ředitel hradecké fakultní nemocnice Vladimír Palička. Velké množství množství zdravotníků je podle něj také v karanténě. Část z nich má takzvanou pracovní karanténu a nemocnice je nechává s maximálním využitím ochranných prostředků dál pracovat. Zaměstnanců totiž začíná být opravdu nedostatek.

I proto minulý týden Palička požádal o pomoc hejtmana. Jiří Štěpán pak podepsal povolávací dokument pro mediky a budoucí zdravotní sestry. Celkem nemocnice v kraji žádají o výpomoc 247 studentů. S pomocí mediků ve fakultní nemocnici to ovšem není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

„I když máme v Hradci Králové relativně dost studentů, tak hejtmanství může oslovit pouze ty, kteří mají na území kraje trvalý pobyt. Naše výzva se tak nedostane například ke studentům z Pardubic či Hodonína. A to i přesto, že u nás studují,“ vysvětlil Palička. Velký počet mediků zatím nepřivítaly ani nemocnice spadající pro zdravotnický holding. „Je u nás přibližně 50 studentů, jsou to ale většinou studenti středních zdravotnických škol, na mediky většinou ještě čekáme,“ uvedla mluvčí holdingu Lucie Chytilová.

O to víc se nyní spoléhají nemocnice na dobrovolníky. Pomocnou ruku podávají nemocnicím příslušníci bezpečnostních složek. V náchodské nemocnici a v LDN v Jaroměři už od soboty vypomáhá desítka vojáků. Ředitel fakultní nemocnice našel zase pomoc u policistů.

„Děkuji za velice vstřícný přístup ředitele královéhradecké krajské policie generála Petra Petříka, který nám nabídl pomoc příslušníků Policie ČR. Ti by k nám měli v nejbližších dnech nastoupit jako dobrovolníci. O podobné pomoci budu jednat i s hradeckou městskou policií, která by nám mohla vypomoci v logistice, dopravě a především u odběrových stanů,“ informoval Palička.

Důležitou roli stále hrají i studenti. Jednak jde o některé studenty zdravotnických oborů, na které se nevztahuje pracovní povinnost, pomáhají ale i studenti z úplně jiných oborů. „Pomáhají nám hlavně s administrativou. Například při vyplňování žádanek na testování. Jejich pomoc, i když jich není tolik jako na jaře, je nezanedbatelná a moc si ji vážíme,“ poděkoval všem dobrovolníkům Vladimír Palička.