Nádory prostaty jsou nejčastějším zhoubným onemocněním u mužů. V loňském roce bylo v Česku zaznamenáno na 6500 nových případů, z toho pět tisíc v počátečním stádiu, tedy léčitelných.
„Počet nových případů se zvyšuje, na druhé straně počet úmrtí neroste," řekl včera novinářům přednosta Urologické kliniky FN Miloš Broďák. K úspěšnosti léčby podle něj přispívá i vysoce účinná robotická léčba. „V České republice se roboticky operuje asi 30 procent nádorů prostaty. Na naší klinice již plánujeme pouze robotem asistované výkony," informoval Miloš Broďák.
Dodal, že v západní Evropě a USA se operuje více než 80 procent těchto případů roboticky a zaznamenávají díky tomu nižší úmrtnost.
Přesné zákroky
Robotický systém daVinci Fakultní nemocnice pořídila loni za 70 milionů korun. Systém je víceramenný, lékař jej ovládá prostřednictvím speciální konzole a 3D zobrazení s vysokým rozlišením. Robot provádí operaci přes miniaturní vpichy v kůži pacienta. Umožňuje přesné zákroky i v blízkosti důležitých orgánů, cév nebo nervů.
Menší ztráty krve i menší jizvy
Podle lékařů se robotický operační systém osvědčil také kvůli své přesnosti, dostupnosti složitých částí lidského těla a nižším krevním ztrátám. Po operaci zůstávají menší jizvy, zmenšuje se riziko infekce i dalších komplikací. Navíc se pacientům zkrátila doba hospitalizace i rekonvalescence.
Tyto výhody by chtěli využít i lékaři v dalších oborech. Letos se vedle 160 operací prostaty plánuje také 20 resekcí ledvin, 40 gynekologických a 30 chirurgických robotických operací. V gynekologii se budou využívat hlavně u nádorů dělohy, ale plánují se i další zákroky.
V budoucnu chce nemocnice provádět roboticky až 400 operací ročně, záleží však na dohodě s pojišťovnami.