Podobný případ ve zdravotnickém zařízení nikdo v České republice nepamatuje. Nemocnice proto během úterního dne přijímaly zvýšená bezpečností opatření. A to nejen v Ostravě. Kontrolu nemocnic zvýšili i policisté v Královéhradeckém kraji.

Zvýšený dohled

„V souvislosti s událostí, která se dnes ráno stala v Ostravě, zvýšili policisté v rámci běžného výkonu služby dohled u zdravotnických zařízení v celém Královéhradeckém kraji," řekla Deníku mluvčí krajských policistů Magdaléna Vlčková.

Opatření přijala i sama největší nemocnice v Královéhradeckém kraji. Podle mluvčího Fakultní nemocnice Hradec Králové Jakuba Sochora nemocnice spolupracovala s policisty a zároveň informovala i strážní službu, která zajišťuje bezpečnost v nemocničním areálu.

„Strážní služba a jednotlivé vjezdy do areálu zajišťují zvýšený dohled v jednotlivých objektech i u samotného vjezdu vozidel," upřesnil Sochor.

Cílem mohou být místa, kde se scházejí lidé

Zabránit případnému útoku, jaký se stal včera v Ostravě, je velmi složité. A neplatí to jen pro zdravotnická zařízení. Potenciálními cíli mohou být všechna místa, kde se vyskytuje velké množství lidí. Ať už jde o nákupní centra, sportovní stadiony nebo náměstí, na kterých se před Vánoci konají trhy.

Jednotlivá zdravotnická zařízení se přesto snaží rizikům čelit a bezpečnost neustále vylepšovat. Například trutnovská nemocnice úzce spolupracuje s Městskou policií Trutnov. Strážníci dochází do areálu, kde dohlíží na veřejný pořádek a pracovníkům dávají kurzy sebeobrany.

Nemocnice je také napojena na pult centrální ochrany. „Na vybraných odděleních jsou instalované takzvané panic tlačítka, která může personál nemocnice použít v případě ohrožení bezpečnosti. Naši strážnici již takto zasahovali, kdy lékařka musela tlačítko zmáčknout při ošetřování vysoce agresivního pacienta. Naši strážníci ihned přijeli a pomohli,“ řekl Radek Svoboda, ředitel Městské policie Trutnov.

I Fakultní nemocnice Hradec Králové přijala již v minulosti různá bezpečnostní opatření. V areálu funguje například kamerový systém a bezpečnost zajišťuje strážní služba, která provádí pravidelné kontroly objektů v areálu nemocnice. „V nemocnici se ročně uskuteční několik desítek nácviků evakuací vybraných oddělení a to včetně lůžkových částí, další možná bezpečnostní opatření v nemocnici jsou velmi složitá vzhledem k rozsahu areálu nemocnice a pavilonovému systému," popsal mluvčí Jakub Sochor.

Nemocnice v kraji se s podobným brutálním činem nesetkaly

Podobná opatření jsou i v dalších nemocnicích Královéhradeckého kraje. S případem, který by byť vzdáleně připomínal včerejší hrůzný čin z Ostravy, se však zdravotnická zařízení ve východních Čechách naštěstí nesetkala. Potýkají se spíš s agresivními pacienty. Většinou v takových případech hraje podstatnou roli alkohol. Nejčastěji takové případy zažívají na protialkoholní záchytné stanici. Například letos v únoru musela tamním zaměstnancům přijet na pomoc hlídka městských strážníků. A ke zpacifikování muže musela následně dokonce přivolat ještě další posily.

S agresivitou se setkávají i záchranáři, kteří vyjíždějí do terénu. Například loni v prosinci napadl zraněný agresivní opilec posádku rychlé zdravotnické pomoci ze základny v Jaroměři. Verbální, ale i fyzické napadení zažily ale desítky doktorů i na na první pohled méně rizikových odděleních. Před lety řádil v hradecké nemocnici opilý bezdomovec, který napadal pacienty a na vrátného dokonce vytáhl nůž.

Ačkoliv včerejší hrůzná událost je nejhorším případem za hodně dlouhou dobu, celkově počet vražd v zemi dlouhodobě klesá. Zatímco v roce 1998 došlo k 313 vraždám, loni pouze ke 116. Nejméně od roku 1991. V Královéhradeckém kraji letos policisté objasnili už osm vražd. Naprostá většina z nich byla mezi blízkými osobami, pouze dvě do této policejní škatulky nezapadají. Třeba na Rychnovsku přímo v hospodě na náměstí zastřelil místní bývalý novinář manželku přímo mezi hosty. Za vším stály spory mezi manžely. „Zastřelil jsem svou ženu, zavolejte policii,“ lakonicky tehdy uzavřel muž svůj zločin.