Od začátku léta používají lékaři několik nových diagnostických přístrojů, které slouží převážně pro vyšetření předčasně narozených dětí. Ovšem nová technika umožní i širší využití.

Díky výrazné finanční podpoře, kterou přinesly Norské fondy, přibyly lékařům moderní pomůcky na vyšetření zraku a dýchacích cest.

Pyšní se moderní technikou pro nejmenší

Dětská klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové získala moderní vybavení.

V rámci první vlny se k lékařům dostaly přístroje pro vyšetření očí, horních cest dýchacích a polykacích. Moderní technika bude sloužit především pro vyšetření předčasně narozených dětí.

Konkrétně se jedná o sítnicovou kameru, ruční autorefraktometr, eftalmoskop-retinoskop a flexibilní videoendoskop. Tyto čtyři přístroje byly pořízeny i díky významným dotacím z Norských fondů. Celkově počítá nemocnice s pořízením 11 nových diagnostických zařízení. Některé z nich by se měly dostat k lékařům začátkem příštího roku.

Moderní technika, která výrazně ulehčí a zpřesní diagnostikování, bude stát  přes šest a půl milionů korun, z čeho fondy pokryjí téměř pět a půl milionů.

Odborníci si po pár měsících využívání novou techniku pochvalují. Umožňuje jim přesnější práci a je hlavně šetrná k malým pacientům.

„Přístroj je velmi přesný s širokým rozmezím měřených hodnot a hlavně flexibilní, což přináší komfort pro pacienty i lékaře," uvedla v tiskové zprávě primářka oční kliniky Jana Kadlecová.

Přednosta kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Viktor Chrobok dodal, že od začátku léta bylo novým videoendoskopem vyšetřeno již 35 malých pacientů. Například tento nový přístroj výrazně usnadnil diagnózu a péči o šestiměsíčního chlapečka, který má částečně zúžené dýchací cesty. V minulosti by musel být uspán a napojen kanylou. Dnes je postup výrazně šetrnější.