Stavba dvou a částečně itřípodlažního objektu byla zahájena vlednu loňského roku na místě původní psychiatrie. „Psychiatrickou klinikou se nemocnice nemohla chlubit, působila vobjektech, které byly stavebně ihygienicky naprosto nevyhovující,“ uvedl provozně technický náměstek Fakultní nemocnice vHradci Králové Josef Židů. Dodal, že dosavadní působiště kliniky bylo vždy považované za provizorium. Výstavbu umožnilo přestěhování plicní kliniky do opraveného pavilonu gerontologické a metabolické kliniky. Tím se uvolnil prostor pro dočasné přestěhování psychiatrie po dobu výstavby nového pavilonu do prázdného objektu bývalé I. interny.

Nová psychiatrie sužitnou plochou téměř šesti tisíc metrů čtverečních a atriem bude disponovat kapacitou 60lůžek. Kromě nich tady vzniknou výukové iadministrativní prostory a ambulance. Objekt za 183milionů korun staví podle projektu Atelieru H1 a Atelieru Hájek společnost Geosan Group. „Náklady na stavbu činí 160milionů korun, na dalších 15milionů přijde vybavení kliniky a na osm milionů korun přístroje,“ řekl nám Josef Židů. Výstavba kliniky skončí vzáří, ovšem sjejím zprovozněním nemocnice počítá až vzávěru letošníhoroku.

Ani stavbou psychiatrické kliniky stavební boom vhradecké nemocnici neskončí. Po přestěhování psychiatrie do vlastního by měla přijít na řadu rekonstrukce objektu někdejší I. interny. Ten bude poté sloužit potřebám neurologické kliniky, která nyní působí vareálu staré nemocnice.(čer)