Fakultní nemocnice, která si v sobotu večer připomene 80. narozeniny, připravuje další přestavby nejstarších objektů. Chystá se na přestavbu budovy někdejší I. interní kliniky, kam by ráda přemístila neurologii sídlící ve staré nemocnici. Termín zahájení prací však zatím nezná. Problém? Peníze!
„Přestavbu jsme chtěli zahájit v příštím roce, ale je otázka, jestli se nám to podaří. Psychiatrie, která tam teď sídlí, se v lednu přestěhuje do nového objektu, a už by se teoreticky mohlo začít. Peníze na to pohromadě však nemáme,“ sdělil Deníku ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger.
Na vině je podle něho především nejasný výhled přísunu peněz z evropských a státních zdrojů. Přestěhování neurologie do hlavního areálu nemocnice však Leoš Heger považuje výhledově za nutné.

V plánu je rovněž výstavba dalšího pavilonu za chirurgickou klinikou, kam by se mohla v budoucnu chirurgie rozšířit a umístit zde i ortopedie. Ta je od chirurgie nyní hodně vzdálena. Vedení nemocnice rovněž počítá s rekonstrukcí patologie a přistavěním traktu pro soudní lékařství, působící nyní v objektu lékařské fakulty.

Za osm desítek let, co hradecká nemocnice nedaleko soutoku Labe s Orlicí funguje, se její vzhled výrazně změnil.
Z původního náměstíčka s několika budovami se základními lékařskými obory a kapacitou zhruba dvě stě lůžek se změnila v jedno z největších a nejlépe hodnocených zdravotnických zařízení v republice. Věhlas získala v padesátých a šedesátých letech, kdy se v Hradci uskutečnily první operace na mitrální chlopni a jedna z prvních transplantací ledviny.

Ve velkém rozsahu se zde nyní provádějí například transplantace kostní dřeně.
V současné době disponuje nemocnice zhruba patnácti sty lůžky. S více než čtyřmi tisícovkami pracovníků je největším zaměstnavatelem v krajském městě. Zaměstnanci se navíc nemusejí bát propouštění. Naopak! Už i do hradecké nemocnice dorazil nedostatek zdravotních se〜ster, kterých by mohla ihned přijmout dvacet nebo třicet.

„Nemocnice je v dobré kondici a zdravá, jak po stránce finanční, tak i kvality a spokojenosti pacientů,“ míní Leoš Heger. Příjemným dárkem k osmdesátým narozeninám nemocnice by podle jeho slov bylo úspěšné završení akreditace.