Architektonicky zajímavý objekt s uzavřeným atriem nahradil rozpadající se „papundeklové“ domky, které psychiatrii dosud tvořily.

Třípodlažní objekt s podlahovou plochou téměř šest tisíc metrů čtverečních, což je v porovnání se starým objektem trojnásobek, vyrostl na místě původní budovy za necelý rok. Podle přednosty kliniky Jana Libigera je nový pavilon první stavbou po 43 letech, která je od počátku určená pro péči o duševně nemocné. Dodal, že novostavba nabídne pacientům i personálu mnohem lepší podmínky než dosavadní objekt. V objektu jsou i výukové prostory, psychiatrická rehabilitace či denní stacionář

„To, co se tady podařilo, je naprosto ojedinělá věc,“ neskrýval nadšení z nového pavilonu také předseda České psychiatrické společnosti Jiří Raboch.

Jelikož pavilon vznikl na místě původní budovy kliniky, musela psychiatrie fungovat v náhradních prostorách. Ty našla v někdejším objektu I. interny, který byl po dostavbě pavilonu interních oborů a přestavbě budovy plicní kliniky volný.

O šest lůžek snížená kapacita, kterou nyní tvoří šedesát lůžek, není podle ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoše Hegera na závadu. „Lůžková potřeba psychiatrie není tak velká, protože moderní psychiatrie se snaží řešit pacienty v ambulantní sféře. A ambulantní prostory jsou tady výrazně posílené,“ prohlásil ředitel.

Radostnou zprávu přivezl do hradecké nemocnice I. náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr, který při slavnostním aktu slíbil výrazně zvýšení investic do fakultní nemocnice. „Bavíme se o podpoře ze strany státu ve stovkách milionů korun,“ uvedl zástupce ministerstva zdravotnictví. Dodal, že hradecká fakultní nemocnice patří k nejlepším zdravotnickým zařízením v republice, a navíc se tady v uplynulých letech hodně stavělo. Za patnáct let se zde proinvestovaly zhruba tři miliardy korun.