Peníze nemocnici umožní získat přístroje pro kvalitnější léčbu lidí s rakovinou a pacientů s mnohočetnými zraněními. „Přístroje by tady měly být do konce roku,“ řekl ředitel fakultní nemocnice Leoš Heger. Na modernizaci a obnovu přístrojového vybavení centra komplexní onkologické péče poputuje do Hradce téměř 96 milionů korun, traumatologie získá vybavení za více než 98 milionů.

„Přístroje na onkologii přinesou hlavně zlepšení možností ozařovat nádorová ložiska přesněji. Záření neškodí jenom nádorům, ale i okolním zdravým tkáním. Čím se okolí poškodí méně, tím má pacent šanci s nádorem a jeho zbytky lépe bojovat,“ prohlásil Leoš Heger. K nových přístrojům na onkologii patří například dva lineární urychlovače k ozařování pacientů s rakovinou. Podle přednosty kliniky onkologie a radioterapie Jiřího Petery je důležité, že oba přístroje jsou vzájemně kompatibilní, takže v případě poruchy mohou být nemocní převedeni na druhý přístroj. Nové vybavené na okologii umožní rovněž brachyterapii, tedy zavádění radioaktivních zdrojů přímo do nádoru, u časných nádorů prostaty.

Na traumatologii umožní téměř stomilionová investice nejen obměnu běžných zařízení na operačních sálech, ale i rozvoj novinek. Jde například o používání navigace, tedy navádění nástrojů chirurga tam, kam nevidí. Další novinkou budou podle vedoucího lékaře traumacentra Tomáše Dědka dva digitalizované operační sály vybavené novými technologiemi.

Záchranná služba letos do hradeckého traumacentra převezla od nehod už 513 pacientů. Nejčastěji to jsou lidé se zraněními končetin, hlavy a hrudníku.