„Je to ještě stále otázka financování. Nové zařízení stojí 80 milionů korun a i když budete dělat naplno, tak se nesplatí. Výkony jsou relativně špatně placené,“ přiblížil hlavní problém lékařský náměstek Fakultní nemocnice v Hradci Králové Zdeněk Tušl. Upřesnil, že nemocnice proto jedná spíše o repasovaném modelu, který by měl stát mezi dvaceti a třiceti miliony. „Ale i to je ve hvězdách,“ doplnil. Robotických pracovišť by podle něho mělo být v republice deset. „Zatím jich je devět, hradecké by bylo desáté,“ sdělil Tušl

Provozně technický náměstek Josef Židů nevidí možné získání dotace na pořízení hradeckého robotického zařízení. „Nemyslím si, že by ministerstvo bylo v současné době ve stavu, že by takovou věc dotovalo,“ domnívá se. K nákupu robota podle něho v nejbližších měsících kvůli finanční náročnosti zřejmě nedojde, byť by se jednalo o levnější variantu. „Je to velmi nákladná záležitost nejen investičně, ale i provozně,“ dodal Židů.

Metoda robotické chirurgie umožňuje lékařům provádět velice přesně zákroky v hůře dostupných částech těla, například prostaty, či v pánvi. Operatér mechanicky ovládá ramena robota, který speciálními nástroji zákrok provádí. Takové metody jsou jemnější a k pacientům šetrnější. „Hodí se hlavně pro urologické a eventuálně některé gynekologické operace,“ sdělil Zdeněk Tušl.