„Před rekonstrukcí jsme se snažili čekací listy na operace co nejvíc uvolnit. Zatím to zvládáme dobře, ale postupem času se čekací doby zřejmě o něco prodlouží,“ připustil ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger. Pro takovou situaci by podle něho bylo možné uvažovat například o přemístění části operativy na jiné kliniky nebo o ještě vyšším naplnění sobotního programu operací. Prodloužení operačních dnů a rozšíření plánovaných operací na sobotu platí od březnového zahájení rekonstrukce sálů.

Práce jsou komplikované zachováním provozu na ostatních operačních sálech. Hluk a prach ze stavby zachytává provizorní příčka.

Obnova dvou ze sedmi stávajících a přístavbou dvou dalších sálů se zvýší jejich počet na devět. Vyšší počet operačních sálů na chirurgii, které slouží také pro traumatologii, pomůže vyřešit současný neuspokojivý stav. „Když přijde nějaký akutní případ, tak se plánované operace musí zrušit a připravení pacienti musí čekat. Z toho hlediska je kapacita operačních sálů nedostatečná,“ řekl provozně technický náměstek nemocnice Josef Židů. Místo sedmi bude na chirurgickém pavilonu koncem září, kdy práce skončí, operačních sálů už devět. Některé budou větší a s větším zázemím, zvýší se hygienický standard…

Rekonstrukci chirurgických sálů fakultní nemocnice původně plánovala až na rok 2012, ale záměry urychlila evropské dotace ve výši 96 milionů korun na vybavení traumacentra. Pětatřicet milionů z této částky jde právě na vybavení operačních sálů pro dospělou i dětskou traumatologii. Náklady na stavební část dosáhnou 70 milionů korun, přičemž nemocnice očekává, že 70 procent z toho dostane od státu. Rekonstrukce dalších chirurgických sálů přijde na řadu zřejmě až po roce 2012, jak bylo původně zamýšleno.