„Stavební úpravy se nám tu sejdou najednou, chtěli bychom to zvládnout tak, abychom to měli na podzim všechno hotové,“ řekl ředitel nemocnice Jiří Kalenský s tím, že v březnu Evropská unie schválila projekt na bezbariérovost celého areálu, a to ve výši jedenácti milionů korun z žádaných dvanácti.

Touto akcí se odstraní poslední bariéry a zdravotně postižení tak budou moci vystoupit na parkovišti a dostat se třeba do třetího patra budovy bez potíží. Přibudou výtahy a také spojovací krček mezi hlavním pavilonem a dětským oddělením. Úpravy začnou zhruba v srpnu.

V červenci také odstartuje zateplení, vyměnit všechna okna a dveře u dětského pavilonu a hospodářské budovy si vyžádá jedenáct milionů korun (také z dotace EU). A to ještě není všem přestavbám konec. „Když už bude stát lešení a bude se bourat, chceme vyměnit i střechu u dětského oddělení za půl milionu,“ vysvětlil Kalenský. V podkroví by pak měly vzniknout prostory pro rodiče nemocných dětí.

Stavba neovlivní péči o pacienty

Veškeré stavební práce samozřejmě ovlivní chod nemocnice, pacienti by ale o standardní péči přijít neměli. Podle ředitele se dětští pacienti asi na měsíc přesunou do jiných částí areálu, aby byl dopad co nejmenší.

Hospodářská budova proběhne navíc částečnou demolicí. Bourat by se měly i imunoanalytické laboratoře. Na těchto místech budou nová parkovací místa, kterých je v areálu nedostatek, a také relaxační park pro pacienty.

Jilemnice tak letos uzavře druhou etapu za 70,7 milionů korun. Kompletní rekonstrukce bude hotová s třetí etapou, kterou je jediná, ale významná věc. Digitální zpracování dat. Tedy přesunout veškeré informace, karty pacientů a vše ostatní do počítačové evidence. Tím se ulehčí práce personálu, který nebude muset vše hledat v papírech.