Sanitář s pacientem zadrželi minulý týden zloděje, který vykrádal pokoje v pavilonech fakultní nemocnice.

Sedmapadesátiletý muž z Chomutovska využíval chvíle, kdy pacienti během dne opouštějí pokoje. Sebral pěti lidem peněženky s více než šesti tisíci korun. „Pachateli hrozí až dva roky vězení,“ uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Vedení nemocnice však bez okolků přiznává, že je to pouze špička ledovce. Počet deliktů v obřím areálu je ve skutečnosti mnohem vyšší. „Jen vloni jsme zaznamenali padesát krádeží mezi pacienty. Nejčastěji šlo o peníze, doklady a mobily,“ míní ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger.

Největším problémem současnosti jsou však podle vedení špitálu krádeže jízdních kol. „Když o kolo přijde zaměstnanec nemocnice, odškodníme ho z pojistky. Vloni jich bylo za celý rok osmnáct, letos už máme deset případů,“ říká Leoš Heger.

Fakultní nemocnice stále za nemalé peníze zpřísňuje bezpečnostní opatření. Zatím to však není příliš platné. „Problém je, že nemůžete nemocnici úplně uzavřít. Je tady velká migrace lidí. V areálu pracuje zhruba 4200 osob, a když k tomu přičtete 42 tisíc hospitalizovaných za rok, je stoprocentní zabezpečení nemožné,“ tvrdí ředitel největší nemocnice v kraji.

Okna pavilonů v přízemí jsou podle Hegera chráněna bezpečnostními foliemi nebo mřížemi. Dveře v novějších budovách jsou vybaveny systémem čipových karet. Kromě kamer funguje v areálu bezpečnostní systém s čidly, která večer při pohybu aktivují světla. Cyklisté mají k dispozici speciální stojany a několik koláren. V noci se většina pavilonů zamyká a nemocnici obchází zaměstnanci bezpečnostní služby.

„Nejvíce opatření je na kritických místech. Například patologii nám před lety vykradli třikrát po sobě. Vzhledem k tomu, že tam jsou i mrtvá těla a ze strany od Labe by tam mohl vniknout kdokoliv, zabezpečili jsme ji opravdu důkladně. Snažíme se o to všude, ale vzhledem k velikosti areálu se to zatím ne vždy daří,“ přiznal Heger.