Ve středu odpoledne začal v hradeckém Černigovu třídenní sjezd Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky. Téměř dvě stě delegátů, kteří zastupují na čtyři sta odborových organizací z nemocnic, záchranných služeb, zdravotních ústavů, psychiatrických léčeben i domovů důchodců, zde zvolí nové vedení svazu. Jednání skončí v pátek.

„Delegáti zhodnotí činnost svazu za uplynulé čtyři roky a rozhodnou o programu na další čtyřleté období a zvolí nové vedení svazu,“ řekla nám včera Marie Klírová z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

Jak dodala, hovořit se bude o vnitřních věcech svazu. „Určitě se nevyhneme ani problematice razantních škrtů pro příští rok a avizované stávce na 8. prosince, kterou vyhlásily odbory veřejné správy. My se k nim také připojíme,“ doplnila Klírová. Proto očekávají dnešní návštěvu ministra zdravotnictví Leoše Hegera.

Je již jasné, že ve zdravotnictví mohou od začátku příštího roku vzniknout značné problémy. Odchody z nemocnic totiž hrozí nejen lékaři, ale i zdravotní sestry a nezdravotnický personál. „Protesty v nemocnicích, kde nebude akutní péče přerušena, mohou mít formu mítinků. Na nich mohou zdravotníci vysvětlovat nesouhlas s vládní politikou,“ dodala Marie Klírová.

ČTK, DRAHOMÍRA POVAŽANOVÁ