„Odchodnost by byla výrazná především v menších nemocnicích. Ve fakultních by takový problém neměl být, protože jsme schopni udržet platovou hladinu na letošní úrovni. Nejsme však schopni navyšovat mzdy jak je požadováno,“ řekl Roman Prymula s tím, že požadavky lékařů považuje za legitimní, nicméně v této době za neuskutečnitelné.

„Pokud k odchodu skutečně dojde, tak se nedostaneme do nějakých celkových problémů,“ věří ředitel. Potíže by však mohly nastat při kumulaci odchodů na jednotlivých klinikách. Sehnat okamžitě náhradu totiž není možné.

Iniciativu „Děkujeme, odcházíme“, která chce dosáhnout zvýšení platů nemocničních lékařů, podporuje ve fakultní nemocnici asi čtvrtina ze zhruba 550 lékařů. Tvrdí to předseda tamějšího Lékařského odborového klubu David Doležal. Odhaduje, že do konce roku z hradecké nemocnice kvůli platům prchne sedmdesát až osmdesát lékařů. „Pokud odejde třeba několik anesteziologů, může nastat kolaps operativy. Už teď je anesteziologů nedostatek,“ tvrdí Doležal.

Úprk lékařů z českých nemocnic může podpořit říjnový veletrh, kde budou v Praze „lovit“ české doktory nemocnice z Německa a Rakouska. „Pokud víme, poptávají kolem deseti tisíc lékařů,“ sdělil jeden z organizátorů kampaně Pavel Vávra.