VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubice - Boj o traumacentrum a onkologické centrum

Vedení Pardubického kraje, které bojuje za zachování traumacentra a onkocentra v pardubické krajské nemocnici, pohrozilo právními kroky. Statut prestižních specializovaných center jim v závěru loňského roku zrušil dnes už bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

11.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustražní fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Už si nebudeme hrát s ministerstvem, které nám odmítá poskytnout znění celého auditu, na slepou bábu. Je možné, že ministerstvo dokonce ani žádný audit nemá, jen povrchní prezentaci na internetu, jinak by ho přece netajilo. Zato my ano. Máme oponentní posudek, který nyní předložíme nové ministryni,“ uvedl hejtman Radko Martínek.

Kraj doufá, že ministryně Daniela Filipiová bude mít k záležitosti jiný přístup než Julínek. Pokud ne, hodlá kraj spor o traumacentrum a onkocentrum hnát až k premiérovi, v mezní možnosti se obrátit dokonce na soud.

Za hranicí zákona

„To, co nám přišlo jako Osvědčení o nesplnění podmínek poskytování onkologické a traumatologické péče nejvyššího stupně, není osvědčení, ale rozhodnutí. Je to patrné už na první pohled a je to protizákonné. Zvažujeme proto právní kroky. Rozhodnutí navíc nejsou opřena o žádný právní předpis. Pouze odkazují na Věstník ministerstva zdravotnictví, v němž jsou publikována metodická doporučení a pokyny,“ dodal hejtman.

Pro kraj smutná zpráva je známá už od poloviny prosince, oficiálně se to Pardubice dozvěděly před týdnem.
„Vzhledem k blízkosti a nenaplněné kapacitě Traumacentra Fakultní nemocnice Hradec Králové se jeví existence dvou center pro spojené regiony Pardubického a Královéhradeckého kraje jako iracionální,“ uvedla ředitelka odboru zdravotních služeb ministerstva zdravotnictví Stanislava Pánová.
K samotné kvalitě péče v Pardubicích nemá Česká onkologická společnost, která se na údajném auditu podílela, výhrady.

V rozhodnutích o zrušení statutu obou center však došlo k odborným pochybením i podle ředitele nemocnice Josefa Šimurdy a dalších pardubických odborníků. Forma „osvědčení“ podle nich naštěstí nemá právní sílu, je to pouze metodické doporučení a nemusejí se jím řídit.

Péče jako doposud

A od VZP zatím zdravotníci žádný signál k omezení péče nedostali. Takže léčí dál ve stejném rozsahu jako doposud. „V ministerském průzkumu traumacentra a onkocentra došlo k řadě odborných pochybení. My jsme si neuzurpovali právo na všechna oddělení péče a všechno v superkvalitě. Ale nejde ze dne na den přestřihnout několikaletý vývoj,“ řekl ředitel nemocnice Josef Šimurda.

Od počátku roku však nedošlo v onkocentru ani v traumacentru, navzdory dřívějším spekulacím, k žádnému poklesu péče, jak potvrdil i ředitel Šimurda. Podle rozhodnutí ministerstva má být zhruba desetina pacientů s nejhoršími diagnózami z obou center nově transportována do královéhradecké fakultní nemocnice. Tamní specializovaná centra péče mají být spádová pro celé východní Čechy.

Petici proti zrušení traumacentra a onkocentra v Pardubicích podepsalo už kolem 25 tisíc lidí.

Nemocnice přijde o dotace z EU

Kromě nutnosti zachování traumacentra pro „obyvatele kraje“ pardubičtí odborníci ani městští či krajští politici zatím nepředložili žádné jiné argumenty.
„Skutečnost, že 25 km od Pardubic, v Hradci Králové, existuje srovnatelně kvalitní pracoviště, není důvodem, proč by občané Pardubického kraje neměli mít přístup ke kvalitní onkologické péči,“ prohlásil primář onkologického centra Jaroslav Vaňásek.
Jeden, finančně až příliš jasný důsledek tady ale je: Nemocnice ztratí šanci na velkorysé dotace z EU.

Jenže i k tomu si hejtman Radko Martínek přisadil. „Zjistil jsem, že jsou porušována pravidla při jejich přidělování. Říkám to jako bývalý ministr pro místní rozvoj, které mělo tyto dotace na starosti,“ hřímal včera hejtman. „Mluví se o tom, že každé onkocentrum by mělo mít spádovost pro milion obyvatel, že tudíž dvě ve východních Čechách jsou prostě moc. Ale naše pardubické centrum má spádovost i pro část středních Čech, celkem zahrnujeme region s tři čtvrtě milionu obyvatel,“ sdělil zástupce společnosti Multiscan, která provozuje pardubické onkocentrum.
„Kolem rušení center neproběhla žádná věcná debata,“ přidal se vicehejtman Roman Línek.

Ukazuje se, že hradecká fakultní nemocnice, která se má stát jediným špičkovým pracovištěm pro celé východní Čechy, bude mít minimálně na onkologii dostatečné kapacity pro pacienty z Pardubického kraje. „Pokud budeme z Pardubického kraje přijímat opravdu jen 10 procent pacientů s nejnáročnějšími diagnózami, půjde hlavně o biologickou léčbu, tak pak ano. Na to jsme připraveni,“ uvedl již dříve ředitel Leoš Heger.
Problematická ovšem může být kapacitní připravenost hradeckého traumacentra. Ačkoliv je to do fakultní nemocnice z kteréhokoliv konce Pardubického kraje časově skoro stejně daleko jako do pardubické nemocnice. (kim)

V čem pardubické kliniky podle Julínka nejvíc pohořely?

TRAUMACENTRUM:

– Nezajištění celého spektra traumapéče nejvyšší ho stupně.
– Urgentní příjem nesplňuje technické a personální požadavky.
– Personální zajištění traumacentra nevyhovuje předepsaným požadavkům na komplexní řešení polytraumat.
– Teritoriální kritérium, kdy vzhledem k blízkosti a nenaplněné kapacitě Traumacentra FN Hradec Králové (méně než 20 km) se jeví existence dvou center pro spojené regiony Pardubického a Královéhradeckého kraje jako iracionální.
ONKOCENTRUM:

– Chybí akreditace na vzdělávání v oboru klinická onkologie.
– Není k dispozici centrální ředění cytostatik.
- Není zajištěna dostatečná lůžková kapacita.
– Není k dispozici onkogenetická péče.
– Není zajištěna psychologická péče.
– Je nízká publikační a výzkumná činnost.
– Z hlediska regionálního není existence komplexního onkologického centra (KOC) v Pardubicích opodstatněna - vzhledem k blízkosti KOC FN Hradec Králové (do 20 km) a celkovému spádu pro oba kraje 1,04 mil. obyvatel. Doporučení České onkologické společnosti je 1 centrum na 1 mil. obyvatel.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Autor: Kamil Dubský

11.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trutnov - Kolín
15

Divize C: Výhru pardubické rezervy ukoval Kovář

Počítání volebních hlasů.

Volby 2017: Kompletní výsledky z Královéhradecka

O vítězi nebylo pochyb. Trpkost prohry okusily TOP 09 a STAN

Královéhradecko - O vítězi sněmovních voleb nebylo pochyb. V Královéhradeckém kraji, stejně jako jinde, s velkým náskokem vyhrálo hnutí ANO (31,77 %) vedené Klárou Dostálovou.

ČFL: Převýšov vyrovnal v nastavení, Chrudim udeřila také v závěru

Východní Čechy - Česká fotbalová liga s trojicí východočeských týmů pokračovala 13. hraným kolem.

„Lvice“ pokořily stovku, Trutnov nezůstal pozadu

Východní Čechy - Papírově slabší soupeře přidělil los 7. kola Ženské basketbalové ligy oběma východočeským zástupcům.

U soutoku pomalu roste fitpark. Poslouží mladým, ale i seniorům

Hradec Králové - Poblíž soutoku řek Labe a Orlice vyroste za krátkou dobu takzvaný fitpark. Venkovní otevřené sportoviště neposlouží jen obyvatelům hradecké části Labská kotlina I, ale i široké veřejnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení