Za šest let si návštěvníci zdejší nemocnice budou připadat jako v soukromém špitále.
Platit za parkování budou soukromé firmě, ta se bude starat i o popelnice, reklamní plochy, ubytovnu, má provozovat i prádelnu. Dokonce i jídlo z nemocniční kuchyně už nebude chutnat jako ze závodní jídelny. Soukromý investor zajistí i veškeré služby pro nemocnici: správu budov, účetnictví a výplaty mezd.
Rozhodli o tom ve čtvrtek pardubičtí krajští zastupitelé.

Jediné, co tak zůstane na bedrech nemocnice, bude samotná lékařská péče. K tomu jí kraj jako zřizovatel ponechá ještě komunikaci s pojišťovnami a personální záležitosti. Vše ostatní bude „soukromé“.

„Rizika takového kroku jsou ale velká. Aby to nedopadlo jako v chrudimské nemocnici, kde byla pronajata celá oddělení, a víme, jak to dopadlo!“ hřímal včera na jednání krajského zastupitelstva komunistický zastupitel Jaroslav Moučka.

Ale vyslyšen nebyl. Vstup soukromého investora do pardubické nemocnice podpořili téměř všichni jeho kolegové.
„Tady nepůjde o žádný pronájem. Bude striktně odděleno, co bude na bedrech nemocnice a co soukromé firmy. Nemocnici zůstanou i veškeré peníze od pojišťoven. Firma pouze vybuduje moderní infrastrukturu a od nemocnice za to bude dostávat pravidelnou úplatu,“ ujišťoval Filip Drapák, šéf PPP centra, které projekt modernizace nemocnice a vstup soukromého investora připravuje.

Zkratka „PPP“ znamená anglický termín „private – partner – projekt“, vyjadřující spolupráci soukromého a neziskového sektoru. Zkušenosti z České republiky s financováním veřejných služeb ze soukromých peněz jsou ale na rozdíl od západní Evropy zatím nepříliš přesvědčivé. Obavy má zvláště levice.
S pomocí PPP projektu se nyní připravuje například výstavba dálnice D3 u Tábora, modernizace železnice z Prahy do Kladna či výstavba rekreačního areálu Ponava v Brně.

CO BUDE NA FIRMĚ

– Správa a údržba nemovitého majetku, energetiky, vzduchotechniky, klimatizace apod.
– Údržba přístrojů a vozidel, správa informačního systému
– Nákup léků a zdravotnického materiálu, nutriční stravy pro pacienty
– Provoz lékáren
– Zajištění administrativy, úklidu, stravování, odpadového hospodářství, prádelny, centrální sterilizace, reklamních ploch
– Správa parkoviště, ubytovny či copy centra
– Zajištění ostrahy areálu

Když hasičům nedají hadice, nemohou hasit

Přesně těmito slovy včera vysvětloval své obavy ze vstupu soukromého investora do pardubické nemocnice krajský zastupitel za KSČM Bohumil Vaško. Jeho kolegové v sále se však jeho příměru, jak by mohla (ne)spolupráce nemocnice se soukromým partnerem dopadnout, spíše pousmívali. „V Portugalsku nebo ve Velké Británii podobné projekty fungují. Jaké je tam ale právní prostředí?“ dodal. „PPP projekt je jediná možnost, jak dát věci v pardubické nemocnici do pořádku,“ oponoval za koaliční zastupitele náměstek hejtmana Ivo Toman (ODS). PPP projekt dál podpořil i Radomír Lána (ČSSD), který v krajském zastupitelstvu předsedá zdravotnímu výboru.