Nemorální zlodějna. Čtenáři Deníku si v diskuzi na našich internetových stránkách neberou servítky vůči státu, kterému letos musí odvést až čtyřikrát vyšší daň z nemovitosti než v roce 2008.

Například majitel bytu v Pardubicích či Rychnově nad Kněžnou, který před dvěma lety zaplatil státu 500 korun, musí letos z peněženky vytáhnout 2000 korun.

Vášnivá polemika přivedla mnohé diskutující dokonce až k nápadu zrušit radnice městských částí v Pardubicích či celého institutu Pardubického kraje, když je to odsud do Hradce 20 kilometrů a provoz úřadu stojí stamiliony.

Podle jednoho diskutéra se přitom stát vůči poplatníkům daně z nemovitosti chová hůře, než obsluha v nejzaplivanějším lokále.
„Ačkoli se daň měnila, tak se finanční úřad neobtěžuje na složence daň z nemovitosti rozepsat. Majitel více nemovitostí (byt, garáž, zahrádka) tak naprosto netuší, kolik za co platí. Netuší dokonce, zda platí všechno. Ideální kalná voda pro ty, co v ní rádi plavou. Ani v restauraci IV. cenové skupiny si nedovolí předhodit před hosta účet s celkovou cenou, aniž by ji rozepsali na položky,“ píše.
Další diskutující namítli, že některé východočeské finanční úřady posílají se složenkou i rozpis platby. Například v Hořicích v Podkrkonoší či ve Svitavách. „V Hořicích ano, v Hradci se ale neobtěžují,“ kontruje pisatel.

„Provoz městských obvodů (tedy osmi 'malých' pardubických radnic) stojí ročně 50 milionů korun navíc oproti srovnatelným městům, která nemají tzv. malé radnice. Kolik asi vyberou Pardubice na dani z nemovitosti? Není to částka podobná tomu, co pak rozdají kamarádičkům zašitým na obvodech? Nebylo by to tak, že kdyby se zrušily městské obvody, tak bychom vlastně nemuseli platit daň z nemovitosti?“ kritizuje pisatelka z Pardubic.

„Ještě je potřeba zrušit tzv. Pardubický kraj. Nemá naprosto žádný smysl, nebýt Yvonne Streckové, takto pardubické obyvatelky, která měla reformu státosprávního uspořádání na starosti, nikoho soudného by nenapadlo tento kraj vymýšlet. Vždyť do Hradce je necelých 20 km! Chtělo by to obnovit zemské hranice, jižní část dát k Brnu a Jihlavě, východní k Olomouci a zbytek k Hradci,“ přisvědčil čtenář Karel.