Návrh už projednali hradečtí radní, kteří ho doporučili zastupitelům ke schválení.

„Hradec se rozšiřuje o krásné nové čtvrti a s tím rostou náklady na údržbu chodníků a ulic. Je to vlastně navýšení poplatku za služby, které město poskytuje lidem,“ zdůvodnil návrh hradecký primátor Otakar Divíšek.

Radnice z daně z nemovitostí ročně do rozpočtu města získá přibližně 49 milionů korun. Po plánovaném navýšení tak příspěvek naroste o téměř sto milionů korun. „Podle platných zákonů jsme koeficient mohli navýšit až na pětinásobek. Nakonec jsme se dohodli na trojnásobné částce. Uvidíme, co schválí zastupitelé,“ řekl Otakar Divíšek.

Poslední mírné navýšení koeficientu radnice schválila před více než deseti lety. „Daň vychází v průměru na jednoho obyvatele ve výši 510 korun. Pokud dojde ke schválení, tak se částka zvýší na 1530 korun. Ale neobávám se toho, že by to byl extrémní zásah do rodinných rozpočtů,“ řekl náměstek primátora Boris Herman.

Lidé v Hradci nyní platí za rodinný dům o velikosti 120 metrů čtverečních 540 korun ročně, chata o výměře 50 metrů čtverečních je stojí 220 korun za rok. Za stometrový objekt pro účely podnikání firmy platí 1500 korun, za garáž o velikosti 20 metrů čtverečních pak hradí 120 korun ročně. Hektar orvné půdy přijde na 600 korun, hektar louky 200 korun.

Většina oslovených obyvatel Hradce proti novince radnice protestuje. „Dnes platíme přes čtrnáct stovek. A to bydlíme na okraji města, kam ani nezajíždějí auta na svoz odpadu. Žádali jsme o snížení poplatků a oni to chtějí naopak zvýšit? To je neuvěřitelná sprosťárna a zlodějina,“ uvedla například žena, která nechtěla zveřejnit jméno.