„Ani nemusí sněžit. Stačí, když se sedm dní udrží teploty pod bodem mrazu a jsme schopni pokrýt technickým sněhem celou sjezdovku,“ komentoval připravenost na sezonu František Prouza z deštenského Sportprofi.

Loňské ceny

Ve středisku zimních sportů je zasněžovací technika již připravena na svazích. „Prioritu pro nás má sedačka, protože u vleků se musí navíc upravovat lyžařská stopa. Takže jako první budeme chtít spustit červenou a modrou sjezdovku na Martě I,“ reagoval včera na dotaz František Prouza s tím, že zatím mají k dispozici tři stálé zaměstnance. „Externí pracovníky nabíráme až když se rozjede sezona,“ dodal Prouza s tím, že ani letos své služby nezdražují. Stejné ceny permanentek tak v Deštném v Orlických horách zůstanou beze změn již třetím rokem.

Ústecký Ski klub, který provozuje Ski – centrum v Říčkách letos vstoupil do projektu Panorama, takže zájemci uvidí aktuální situaci v areálu každé ráno na ČT2. „Jsme připraveni a jako první se chystáme zasněžit červenou sjezdovku. Třiceti až čtyřicet centimetrovou vrstvu technického sněhu jsme v případě mrazivého počasí schopni vytvořit asi za týden,“ vysvětlil Petr Kánský, podle kterého rozjezd sezony zajistí sedačka s kapacitou 2400 lyžařů za hodinu. „Vleky spustíme až bude přírodní sníh, nebo dostatek umělého,“ uvedl včera Kánský a potvrdil loňské ceny.

Místo turniketu čipy

„Když zítra začne mrznou, můžeme okamžitě zasněžovat. Sjezdovku máme připravenou za čtyři dny,“ uvedl včera Václav Sameš z lyžařského areálu v Sedloňově. „Naší největší letošní investicí je nový odbavovací systém. Turnikety totiž vystřídá čip, ale zatím se na tom ještě pracuje,“ uvedl Sameš a dodal, že i když předpokládají vyšší náklady na provoz, jezdit se bude i tentokrát za nezdražené jízdné.