Kolik asi přijede holých lebek letos, ptají se místní. Předloni, když se pochod napříč Svitavami, kde se vražda stala, konal poprvé, dorazilo jich 90. Vloni už přes dvě stovky. Romové proti pochodu stejně jako v minulých letech protestovali peticí. Radnici ale nepřesvědčili.

„My akci nezakazujeme, ani nepovolujeme. My jsme přijali oznámení o jejím pořádání a hledali jsme důvod, proč ji zakázat. A žádný takový důvod jsme nenašli. Konzultovali jsme to i s právníky z ministerstva vnitra,“ řekl svitavský starosta Jiří Brýdl.

Pikantní je, že oznamovatelem akce není žádné neonacistické sdružení, ale neznámá fyzická osoba – Iveta Machová z Ostravy.

Na pochod se připravují policisté, nasadí zhruba sto mužů a další jsou připraveni v záloze. „Vzhledem k tomu, jak to bez excesů probíhalo v minulých letech, nevidím důvod mít nějaké extrémní zabezpečení,“ dodal ředitel svitavské policie Brandejs.

Romové: Protiakci nechystáme

Nijak zvlášť se na skinheady nepřipravují ani svitavští Romové. „Žádnou protiakci nechystáme. Leda, že by vznikla spontánně,“ uvedl jejich předák Václav Kotlár.

Pochod bude asi o třetinu kratší než vloni. Začne ve 14 hodin u svitavského nádraží a skončí na stejném místě. Na náměstí neonacisté pronesou projevy.

Třicetiletý Rom Otta Absolon zemřel v roce 2001 na následky dvou bodných ran do břicha. Útočník, skinhead Vlastimil Pechanec, byl poslán do vězení o dva roky později. Za mřížemi odsouzený stráví ještě dvanáct let.

Podle neonacistů je vězněn neprávem, a na to chtějí pochodem upozornit. V předchozích dvou ročnících akce se vyvarovali