Smutným faktem je, že o tomto devastujícím onemocnění tři čtvrtiny lidí vůbec neví. Proto lékaři připomínají nezbytnost včasné diagnózy a následné léčby.

Kdy k lékaři?

Pokud máte jeden z uvedených příznaků více než tři týdny, měli byste navštívit lékaře. Včasné zahájení léčby je základem úspěchu.
• Bolestivý jazyk, nehojící se vřed
v ústech, červené či bílé skvrny v ústech
• Bolest v krku
• Dlouhotrvající chrapot
• Bolest či potíže při polykání
• Bulka na krku
• Jednostranná nosní neprůchodnost a/nebo krvácivý výtok z nosu 

Hlas je součástí naší existence. Vážné nádorové onemocnění hlavy a krku nás o něj může rychle připravit. Proto je hlas pro letošní Týden osvěty rakoviny hlavy a krku, který tento týden probíhá v celé Evropě od 21. do 25. září, hlavním motivem. Včera se připojila také Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, královéhradecké fakultní nemocnice.

Týden osvěty rakoviny hlavy a krku připomíná, že léčba by měla být zahájena do třiceti dnů od diagnózy potvrzené patologem a léčebná strategie by měla být rozhodnutím multioborového týmu. Tento multidisciplinární tým by měl být kolektivem odborných lékařů, tedy především onkologa – radioterapeuta, otorinolaryngologa a dalších specializací. Osvětový týden cílí také na včasnou diagnózu a léčbu, a vyzývá veřejnost, potažmo pacienty, aby navštívili lékaře co nejdříve.

Příznakem rakoviny hlavy a krku může být bolest jazyka, nehojící se vředy v ústech nebo červené skvrny v ústech, bolest v krku, trvalý chrapot, obtížné polykání, zvětšená uzlina na krku, ucpaný nos na jedné straně anebo krvácení z nosu.

Typickými rizikovými faktory nádorů hlavy a krku je kouření a alkohol, zejména kombinace obou činitelů.