Na úterý 13. října připadl v pořadí 2. Světový den trombózy. Při něm si odborníci připomínají narozeniny německého lékaře Rudolfa Virchowa, který jako první použil výraz „trombóza". Hlavně se ale snaží dostat informace o tomto onemocnění do povědomí širší veřejnosti, která ho často neprávem podceňuje. Vždyť tromby neboli krevní sraženiny v hlubokých žilách či v plicích usmrtí v západním světě každých 37 sekund jednoho člověka. Proto se Mezinárodní společnost pro trombózu a hemostázu loni rozhodla společně s partnery založit tradici Světového dne trombózy.

„Krevní sraženina reálně ohrožuje náš život. K žilní tromboembolii dochází, když se část sraženiny utvořené v hlubokém žilním systému dostává přes srdce do plic a zamezuje tak procesu okysličování. Tento stav je známý jako plicní embolie a může způsobit rychlou smrt.  Tepenný uzávěr způsobený krevní sraženinou může vést také k mozkové mrtvici nebo  k akutnímu infarktu," říká hematolog a lékařský náměstek hradecké nemocnice Jaroslav Malý.

Fakultní nemocnice Hradec Králové patří v České republice k nejpřednějším pracovištím, které udávají směr ve vývoji a výzkumu poruch krevního srážení. Ještě v tomto roce bude na IV. Interní hematologické klinice zahájena studie s novou protilátkou na léčení trombózy. „Téměř 70 let nebyl k dispozici jiný protisrážlivý lék v tabletách, než deriváty vitamínu K. Nyní jsou k dispozici nové protisrážlivé léky, které se používají jak k prevenci, tak i v léčbě žilních a tepenných uzávěrů. Nově se testují i biologické léky k léčbě vzácných a smrtelných onemocnění," doplňuje  Malý, pod jehož vedením se v tomto roce konala v Hradci Králové již dvaadvacátá Česko-slovenská konference o trombóze a hemostáze s mezinárodní účastí.

Tomáš Kulhánek