„Byl to jeden z logisticky, organizačně a technicky nejnáročnějších zásahů v historii HZS Královéhradeckého kraje. Rád bych poděkoval všem zasahujícím hasičům a hasičkám, jak profesionálním, tak dobrovolným. Zejména díky jejich vysokému pracovnímu nasazení bylo možné tuto pro nás velkou výzvu realizovat v tak krátkém čase. Na likvidačních pracích se podíleli hasiči z celého kraje, a to i z těch nejvzdálenějších míst. Zásah byl náročný i po psychické stránce. Nikomu ze zasahujících nebylo utrácení zvířat příjemné, nepatří to k naší běžné zásahové činnosti,“ řekl ředitel krajských hasičů David Pouč. Hasiči zasahovali v komerčním velkochovu nosnic už od čtvrtka.

V sobotu před polednem nepříjemnou povinnosti dokončili. Po vybití zhruba 175 tisíc slepic následoval úklid celého areálu, úklid na snáškových halách a jejich celková dezinfekce. „Po těchto činnostech bude potvrzeno ze strany Státní veterinární správy, že jsou haly připravené a bezpečné pro obnovení chovu nosnic. Touto cestou chceme poděkovat za profesionální přístup, rychlost zahájení a samotnou realizaci Hasičskému záchrannému sboru ČR, Policii ČR a Státní veterinární správě,“ uvedl ředitel Podniku pro výrobu vajec v Kosičkách Jan Pozdílek.

V okolí Chlumce nad Cidlinou je tento chov již třetí v pořadí, který musel být kvůli výskytu ptačí chřipky zlikvidován. Veterináři na konci března potvrdili v této oblasti tři ohniska nákazy, a to dvě v Kosičkách a jeden v nedaleké Lukové.

Menší chovy kachen v Lukové a Kosičkách veterináři ve spolupráci s dobrovolnými i profesionálními hasiči zlikvidovali během středy, kdy museli vybít na pět tisíc kusů vodní drůbeže. O den později začali likvidovat velkochov v Kosičkách.

Obnovení chovu

„Drůbežárna Kosičky vyprodukovala zhruba 150 tisíc kusů konzumních vajec denně a zaměstnanci mě dnes ujistili, že svůj chov obnoví hned, jak bude dokončena likvidace drůbeže a desinfekce všech hal. Také mě ujistili, že se v žádném případě nemohla dostat vajíčka nakažených nosnic do prodeje. Nákaza propukla u mladých kusů, které teprve byly připravované začít snášet. Veterinární správa nechala preventivně zlikvidovat celý chov i vajíčka z ostatních hal. Chtěl bych vedení farmy i jejich zaměstnancům poděkovat za zodpovědný přístup a rychlé jednání. Situaci ve spolupráci s hasiči a veterináři zvládli a věřím, že brzy vajíčka z Kosiček opět poputují do obchodů. Vedení firmy mě také informovalo, že dodávky zajistí z jiných svých provozů, takže udělají všechno proto, aby obchodní trh nic nezaznamenal,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS), který během soboty osobně monitoroval průběh likvidace velkochovu.

„V Kosičkách potvrdili nákazu kmenem H5N8, což je velice nakažlivé onemocnění mezi zvířaty, ale dosud nebyl naznamenám jeho přenos na člověka. Riziko nákazy na člověka nehrozí ani po konzumací vajec. I když se nákaza ptačí chřipkou na farmě prokázala jen u malé části slepic, z preventivních důvodů byl zlikvidován celý chov i několik snůšek vajec,“ doplnil náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Bělobrádek (Koalice pro KHK).

První dvě ohniska ptačí chřipky v roce 2021 v Královéhradeckém kraji veterináři potvrdili v komerčních chovech v Zábědově u Nového Bydžova a Dobřenicích na Hradecku. V obou chovech se dohromady nacházelo zhruba 40 tisíc kusů kachen.