Sloučení pošt obyvatelé Moravského Předměstí rázně odmítli. České poště vzkazují, aby se raději vylepšily dvě stávající pobočky. Rušení poboček kvůli nesouhlasu místních nedoporučila ani Komise místní samosprávy Moravské Předměstí - sever.

Česká pošta uvažuje o zrušení poštovních poboček v ulici Štefánikova na Hvězdě a na třídě Edvarda Beneše. Místo nich by otevřela novou pobočku v budově supermarketu u Palachových kolejí. Záměr České pošty obyvatele Moravského Předměstí vytrhl z letargie. „Dramatická reakce lidí mě až překvapila,“ řekl předseda KMS Moravské Předměstí - sever Bedřich Kabilka.

Pro starší je to dálka

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka by pošta byla zhruba uprostřed trasy mezi stávajícími pobočkami. To je ale podle některých místních nesmysl. Příliš daleko by pobočka byla i pro obyvatele domů Harmonie. „Pro seniory a osoby se zdravotním postižením, kteří zde bydlí, je pošta na třídě Edvarda Beneše určitě přístupnější,“ uvedla ředitelka organizace Život Hradec Králové Alena Synková. Pošta je podle ředitelky na dobrém místě, ale v naprosto nevyhovujících prostorách. Připustila, že by obyvatelé Harmonie byli ochotni proti rušení pošty na Benešovce sepsat i petici.

Raději lepší služby

Hlavním pozitivem centrální pobočky by byla rozšířená provozní doba. V pracovní dny by provozovna měla otevřeno až do 19 hodin a lidé by na poštu mohli zajít i v sobotu. Změna by mohla zmenšit i nekonečné fronty, které jsou na Benešovce i Hvězdě zvykem. Místní ale namítají, že by stačilo zkvalitnit služby ve stávajících poštovních pobočkách. Zejména chtějí prodloužit provozní dobu pošt a pobočky zajistit lépe i personálně, aby se nestávalo, že budou otevřeny jen dvě přepážky ze čtyř. Na tom bude trvat i KMS Moravské Předměstí - sever.

Povstání na vsi?

K závěrům z jednání komise se nyní musejí vyjádřit ještě její členové. V pondělí předseda předá stanovisko komise hradeckému magistrátu. Poté bude záležet na tom, jak se k situaci postaví město. Předseda komise doufá, že magistrát bude hájit zájmy místních. Kdyby ne, podle Bedřicha Kabilky by hrozilo „povstání na vsi“.

K námitkám proti rušení pošt místní připojili i stížnosti na rekonstrukci schodišť na Benešovce, z nichž jedno vede právě k poště. Opravy podle nich trvají příliš dlouho.

Jih ještě bude jednat

Poštovní pobočka na Hvězdě, která by se měla také rušit, spadá pod Komisi Moravské Předměstí - jih. Ta o možném sloučení pošt bude jednat v pondělí. „Pokud sloučení pošt zamítneme, určitě navrhnu, aby se jednalo o rozšíření provozní doby na sobotu,“ uvedl předseda komise jihu Petr Neckař. Komise již dřív požadovala, aby měla pošta otevřeno i v sobotu, jako tomu bylo v minulosti, Česká pošta ale požadavku nevyhověla. Podle Neckaře by ovšem změna vyřešila problémy s frontami.