"Přišlo si to zkusit 38 lidí, z toho šest žen. Opravdu vážných zájemců o práci u nás je osm a další čtyři lidé řekli, že si to rozmyslí, protože ještě nemají potřebný řidičský průkaz," vysvětlil ředitel městské společnosti Zdeněk Abraham s tím, že potřebnou skupinu D mohou získat zdarma v autoškole firmy.

Dopravnímu podniku chybí řidiči. Nabízí proto lidem možnost vyzkoušet si, jaké to je řídit autobus. Zájem mělo 38 lidí.

Zájemci si mohli prohlédnout zázemí pro řidiče, pracovníci firmy jim popsali všechny benefity a nechyběla ani možnost usednout za volant vozu MHD.

"Řídit autobus se mi líbí, je to pohodová práce. Mám řidičák na náklaďák, ale nejezdil jsem. Asi největší rozdíl je, že přední náprava je dva metry za řidičem, chce to odhad," vysvětlil jeden ze zájemců o novou práci Roman Ohništěvič.

"Po technické stránce je to jednoduché, protože naše vozy mají posilovač řízení, automatickou převodovku, všechny autobusy jsou nízkopodlažní a půlka vozů má i klimatizaci," podotkl šéf dopravního podniku. Minulý rok získal podobnou akcí podnik pět nových řidičů a jednoho automechanika do dílen.

V hradecké městské dopravě chybí dlouhodobě 14 řidičů do optimálního stavu 225 šoférů. "Větší úbytek řidičů nastal teď na jaře po ústupu koronaviru, jelikož se obnovily plánované zákroky a operace v nemocnicích nebo je opět umožněno absolvovat zdravotní pobyty,“ dodal Abraham.

Třicet dva lidí je tak na dlouhodobých neschopenkách a linky kvůli tomu přešly už od června do prázdninového režimu.