Je zle! Lidí bez práce v prosinci výrazně přibylo a hradecký úřad práce připouští, že bude ještě hůř. Na stole má oznámení o hromadných propouštěních, přičemž mezi nimi je i jedna z nejznámějších hradeckých firem.

„Aktuálně máme hlášena dvě hromadná propouštění. Jedná se o 17 lidí z firmy BSK Smržov, ale co je podstatné, je tam i propouštění v Petrofu. Tam je hlášen odchod 125 zaměstnanců, ale podle mých informací bude jejich počet zřejmě ještě vyšší. Jsou tam nějaké pracovní smlouvy na doby určité, kde lze očekávat, že nebudou prodlouženy,“ vysvětlil příčinu svého pesimismu ředitel Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák.

Počet z Petrofu odcházejících lidí by se podle něho mohl blížit až ke dvěma stům, což je polovina všech zaměstnanců. Horák je přesvědčen, že světoznámý výrobce nástrojů se do potíží dostal kvůli finanční krizi, protože klesá zájem spotřebitelů o věci, bez nichž se mohou obejít. A to jsou třeba klavíry…

Míra nezaměstnanosti výrazně stoupla už v prosinci, kdy vyskočila z 3,6 na rovná čtyři procenta. Počet uchazečů v evidenci úřadu práce v hradeckém okrese stoupl z listopadových 3391 na prosincových 3692, tedy o tři sta osob.

„Koncem sledovaného měsíce je evidováno 1855 volných pracovních míst na celkem 3692 uchazeče, což představuje dva uchazeče na jedno volné pracovní místo,“ uvedl Martin Horák.

Obvyklý prosincový nárůst nezaměstnanosti, způsobený především ukončením sezonních prací, je podle něho letos zesílen hospodářskou krizí. Odhaduje, že zhruba třetina nárůstu jde na vrub právě krizi.

Je přesvědčen, že v lednu vyskočí nezaměstnanost ještě výš. Lze tak usuzovat například z front na úřadě práce počátkem ledna. „Jen za první tři lednové pracovní dny se přišlo do evidence přihlásit v okrese více než 400 lidí, což je stejně jako za polovinu prosince,“ uvedl pro představu ředitel