Podle ředitele Úřadu práce vHradci Králové Martina Horáka za to může nerovnováha mezi kvalifikací lidí bez práce a poptávkou zaměstnavatelů. „Dá se říci, že trh je částečně vyčerpaný, pokud se jedná onabídku pracovní síly. Ve chvíli, kdy je vokrese téměř čtyři tisíce nezaměstnaných to vypadá absurdně, ale problém je vtom, že nejsou vprofesích a kvalifikacích, kde jsou potřeba,“ prohlásil.

Zuchazečů zaevidovaných na úřadu práce je těžké taková místa obsadit. Tam, kde nejsou kladeny velké požadavky na odbornost, může pomoci úřad práce například rekvalifikacemi, ale takových míst už mocnení.

„Jak se provozy modernizují, tak jsou požadavky na kvalifikaci vyšší a vyšší,“ vysvětlil ředitelHorák.

Koncem ledna hledalo práci 3847osob, což je vporovnání se závěrem prosince o95víc.

Nárůst je tedy minimální, což je velký rozdíl oproti předchozích rokům, kdy míra nezaměstnanosti mezi prosincem a lednem vyskakovala třeba odvě desetiny procenta. Nezaměstnanost se však vlednu nezvýšila ve všech částech okresu.

Například vHradci Králové, na Smiřicku a na Nechanicku dokonce překvapivě klesla. Naopak knejvětšímu nárůstu počtu lidí bez práce došlo na Třebechovicku, kde míra nezaměstnanosti vyskočila ze 4,4na 5,1procenta. Situace však není tak dramatická, jak by se mohlo zdát. Vabsolutních číslech totiž jde pouze o23osob.

Vdalších měsících by však nezaměstnanost opět měla klesat.

„Vjarních měsících bychom se mohli přiblížit listopadu, kdy byla míra nezaměstnanosti rekordně nízká,“ domnívá se ředitel úřadu práce Martin Horák.(čer)