Lidí bez práce v hradeckém okrese v prvním prázdninovém měsíci přibylo. V evidenci úřadu práce jich je 3401, tedy o 224 víc než v červnu. Míra nezaměstnanosti také proto vyskočila ze 3,4 na 3,7 procenta.

Podle zástupkyně ředitele Úřadu práce v Hradci Králové Márie Paclíkové to však zřejmě neznamená zvrat v příznivém vývoji posledních měsíců.
„Dalo se to očekávat. V červenci to takto bývá každým rokem. Do evidence se dostávají první absolventi škol a dočasně i někteří učitelé, projevuje se i vliv poloviny roku, kdy končí řada pracovních poměrů na dobu určitou,“ vysvětlila Mária Paclíková.

Dodala, že absolventů škol se zatím přišlo zaevidovat málo, jejich největší nápor očekávají až koncem srpna nebo v září.
Umístění absolventů na trhu práce však už není tak problematické jako například v devadesátých letech.

„Absolventi už nás tolik netrápí, obvykle patří mezi rychle umístitelné uchazeče,“ doplnila informaci.

K nejrizikovějším skupinám při hledání práce v současnosti patří lidé se zdravotním znevýhodněním a osoby starší padesáti let.
Nejhůře práci hledají lidé, u nichž se zdravotní hendikep navíc zesiluje vyšším věkem, případně nedostatečným nebo specifickým vzděláním.
Takoví jedinci jsou podle představitelky úřadu úpráce velice těžko umístitelní na trhu práce. Většinu z 3401 osob bez práce tvoří ženy, kterých bylo 1969. Míra nezaměstnanosti v okrese činí 3,7 procenta. Nejnižší je tradičně přímo v krajském městě, kde jen mírně převyšuje tři procenta, naopak nejvyšší zůstává na Novobydžovsku (6,1 procenta). Nezaměstnanost se zřejmě ještě zvýší v srpnu, a poté by měla až do konce roku opět následovat stagnace, nebo pokles.

Vývoj trhu práce na Hradecku


Míra nezaměstnanosti v červenci 2007 4,4 %

Míra nezaměstnanosti v červenci 2008 3,7 %

Počet uchazečů o práci v červenci 2007 4001

Z toho žen 2301

Počet uchazečů o práci v červenci 2008 3401

Z toho žen 1969