Kromě plotišťské firmy BEZ Motory, kde kvůli konkurzu zřejmě přijde o práci kolem dvou stovek lidí, plánují propouštění i další zaměstnavatelé. „Hromadné propouštění už nám oznámila společnost ČEZ ICT Services. Na Hradecku by se týkalo osmnácti osob, takže to s nezaměstnaností nic neudělá. Horší může být situace v BEZ Motory, ale tam není ta informace oficiální,“ řekl ředitel Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák.

Ekonomická krize tvrdě dolehla také na hradeckého výrobce fotomateriálů Foma Bohemia. „Je míň zakázek. Za poslední dva nebo tři měsíce to činí 15 až 20 procent, což je hodně. Čeká nás restrukturalizace a firmu opustí asi deset procent z 330 zaměstnanců,“ uvedl generální ředitel Fomy Ivan Tvrdík. Dodal, že lidé neodejdou naráz. Zhruba polovina z třiceti lidí, kterých se propouštění dotkne, dostane výpověď ještě tento měsíc, takže odejdou k 1. únoru. Další skupinu budou tvořit zaměstnanci krátce před odchodem do důchodu, kteří podnik opustí během půl až tři čtvrtě roku přirozenou cestou.

Kdy se mírné oživení některých ekonomik promítne do významnějšího snížení nezaměstnanosti, si ředitel hradeckého úřadu práce neodvažuje tipovat. „V důsledku krize už nezaměstnanost nějak výrazně stoupat nebude, ale minimálně ještě půl roku nelze očekávat ani pokles. Musí se opět rozjet výroba a stoupnout zájem o pracovní síly, a to nastane s určitým zpožděním,“ domnívá se Martin Horák.

Míra nezaměstnanosti na Hradecku v říjnu klesla o jednu desetinu na 5,7 procenta. Hradecký úřad tak evidoval 5257 uchazečů o práci, což je o 35 lidí méně, než koncem září. Stagnace nebo mírný pokles nezaměstnanosti jsou pro říjen typické.

MARTIN ČERNÝ

NEZAMĚSTNANOST podle okresů ve východních Čechách.


Lidí bez práce ubylo. Bohužel jen přechodně

Východní Čechy - Poprvé od léta 2008 se ve východních Čechách zastavil růst nezaměstnanosti. Úřady práce ale čekají nápor lidí ze sezonních prací

Nezaměstnaných poprvé po dlouhých měsících ubylo. Ale tak nepatrně, že ani odborníci z východočeských úřadů práce v tom nespatřují žádnou vlaštovku kýženého zlepšení.

V Pardubickém kraji se růst nezaměstnanosti alespoň zastavil, v Královéhradeckém dokonce zhruba o desetinu procenta – na 7,24 procenta – poklesla. Ale podle všech Deníkem oslovených expertů jen dočasně.

„Některé firmy pociťují známky oživení ze současné ekonomické krize, další odvětví však říkají, že světlo na konci tunelu stále nevidí. My sami očekáváme, že z nynější 8,5procentní nezaměstannosti v Pardubickém kraji se dostaneme během listopadu a prosince až k devíti procentům,“ uvedl v pondělí ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl.

Skeptický je i šéf úřadu práce v Jičíně Jiří Rada. Na Jičínsku přitom došlo k největšímu meziměsíčnímu poklesu nezaměstnanosti v rámci celých východních Čech.

„Snížení je bohužel pouze přechodné. Zatím se totiž v evidenci nezaměstnaných neodrazil konec sezonních prací v zemědělství a ve stavebnictví, naopak máme signály o dalších problémech automobilového průmyslu v Mladé Boleslavi. Na tamní firmu Škoda Auto jsou subdodavatelé na Jičínsku hodně navázáni. A vzhledem k prohlubující se krizi v zemědělství očekáváme příliv dalších lidí bez práce i odsud. Nepůjde přitom zdaleka jen o sezonní pracovníky,“ uvedl ředitel Rada.

Potvrzují to i další experti: Pokud se na čísla o vývoji nezaměstnanosti podíváme zevrubněji, není jediný důvod k optimismu. Dobrou zprávou je snad jen to, že nejmasivnější propouštění je snad již za námi, situace v průmyslu se možná začíná konečně stabilizovat.

„Do konce roku máme ohlášené propouštění jen ze zdejšího vojenského útvaru, půjde jen o pět lidí,“ řekl analytik chrudimského úřadu práce Miroslav Panák. Právě ze strojíren na Chrudimsku přitom hlavně na jaře pracovníci odcházeli po desítkách.

Nadějně se situace vyvíjí alespoň na nezaměstnaností velmi postiženém Moravskotřebovsku. Daří se totiž firmám ve zdejší průmyslové zóně, počet lidí bez práce se tu ze zoufalých 15 procent snižuje už od srpna. Podniky tu investují i nadále.

KAMIL DUBSKÝ

NEJHORŠÍ JE SVITAVSKO.

Nezaměstnanost dlouhodobě trápí zejména Svitavsko, kde se už několik měsíců pohybuje nad deseti procenty. Postižené je především okolí Moravské Třebové a Jevíčka.. Ze 77 českých okresů je na Svitavsku 24. nejvyšší počet lidí bez práce. Na opačném konci žebříčku, na 70. příčce, je okres Hradec Králové, těsně nad ním, na 66. místě, pak Pardubice. Podle analytiků je nynější nepatrný pokles nezaměstnanosti pouze přechodný a do konce roku máme očekávat další růst nejméně o půl procenta. Jak se bude situace vyvíjet příští rok, si nikdo netroufá odhadovat. Reprofoto: MPSV

MÍRA NEZAMĚSTNANOSTI, ZMĚNA OPROTI ZÁŘÍ A POČET UCHAZEČŮ NA VOLNÉ MÍSTO


OKRES PŘÍRŮSTEK/ÚBYTEK NEZ. PROTI ZÁŘÍ*
MÍRA NEZ. POČET UCHAZ. NA 1 VPM

Hradec Král. 5,7 % –0,7 % 11,4   
Rychnov n. K. 7,0 % –1,0 % 22,7
Náchod 7,2 % –0,5 % 12,0
Trutnov 8,7 % –2,3% 13,5
Jičín 8,6 % –3,7 % 33,1   
Pardubice 6,3 % –0,6 % 5,9
Chrudim 9,0 % –1,6 % 17,5
Ústí n. O. 9,5 % 1,2 % 20,5
Svitavy 10,6 % –1,1 % 23,0

Nejvíce v ČR 16,1 % Most 7,6 % Znojmo 73,1 Jihlava
Nejméně v ČR 3,3 % Pha–vých. –5,9 % Pelhřimov 2,9 Praha
Celkem ČR 8,5 % –0,4 % 13,9

Pozn.: * Změna například o –1,6 % na Chrudimsku neznamená, že zde bylo v září bez práce 10,6 % lidí (místo říjnových 9,0 %), ale pokles o 1,6 % z této zářijové hodnoty. Právě na Chrudimsku bylo v září bez práce 9,27 % práceschopných, skutečný pokles je tak jen necelé 0,3 procentního bodu.


Světlo na konci tunelu stále nevidíme, zoufají si firmy

Východní Čechy – Většinu firem v kraji hospodářská krize bohužel ještě neopouští.
Spíše naopak.

„K nám dorazila se zpožděním a projevila se až ve druhém pololetí výrazným poklesem zakázek. Připravujeme restrukturalizaci, která bude znamenat odchod asi deseti procent zaměstnanců, tedy zhruba tří desítek lidí,“ uvedl generální ředitel společnosti Foma Bohemia Hradec Králové Ivan Tvrdík.
Mnohem horší situace bude pravděpodobně v hradecké strojírenské firmě BEZ Motory, která skončila v likvidaci.

Brány podniku by mělo opustit všech zhruba 200 zaměstnanců. „Byl jsem o tom informován na schůzce s insolvenčním správcem. Z ní vyplynulo, že lidé pravděpodobně už nedostanou ani výplaty za říjen,“ prohlásil předseda odborové organizace ve firmě Karel Vaněk.

O něco lépe s krizí bojuje přeloučský Kiekert-CS. „Díky rozjezdu nových projektů jsme nebyli zasaženi tak těžce jako ostatní konkurenti v automobilovém průmyslu. A předběžný výhled na rok 2010 signalizuje stabilizovanou úroveň zakázek,“ řekl ředitel společnosti Guido Hanel.

Ale nemusí být všude jenom zle. Příkladem je trutnovská firma Continental Automotive, která se orientuje na výrobu komponentů pro automobilový průmysl a jejíž výroba roste. V posledních týdnech přijala 100 nových zaměstnanců a dalších 50 lidí zaměstná do konce roku.

„Z krize jsme určitě venku. Letos vyrobíme kolem půl milionu kusů čerpadel pro benzinové a naftové motory s nižším obsahem. Příští rok už máme zajištěn odbyt pro 1 milion 300 tisíc kusů a v dalším roce pro 2 miliony 300 tisíc kusů,“ přiblížil perspektivu firmy ředitel výroby Horst Anderle. (zprav)
Nezaměstnanostpodle východočeských mikroregionů

NEZAMĚSTNANOST PODLE VÝCHODOČESKÝCH MIKROREGIONŮ:

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:

Broumov 9,1%
Červený Kostelec 7,1%
Česká Skalice 5,7%
Dobruška 6,1%
Dvůr Králové nad Labem 9,0%
Hořice 9,0%
Hostinné 8,7%
Hradec Králové 5,3%
Hronov 6,2%
Chlumec nad Cidlinou 8,3%
Jaroměř 7,6%
Jičín 8,0%
Kopidlno 9,5%
Kostelec nad Orlicí 8,0%
Lázně Bělohrad 8,8%
Náchod 6,6%
Nechanice 5,9%
Nová Paka 8,1%
Nové Město nad Metují 6,8%
Nový Bydžov 7,4%
Opočno 6,1%
Police nad Metují 6,8%
Rokytnice v O. horách 7,4%
Rychnov nad Kněžnou 6,4%
Smiřice 8,3%
Sobotka 7,8%
Svoboda nad Úpou 8,3%
Teplice nad Metují 7,9%
Trutnov 9,4%
Třebechovice pod Orebem 7,3%
Týniště nad Orlicí 7,9%
Úpice 9,1%
Vrchlabí 7,3%
Žacléř 12,4%
PARDUBICKÝ KRAJ:

Česká Třebová 11,4%
Heřmanův Městec 9,2%
Hlinsko 9,6%

Holice 6,4%
Choceň 9,6%
Chrast 11,3%
Chrudim 8,7%

Chvaletice 7,4%
Jablonné nad Orlicí 8,0%
Jevíčko 14,2%
Králíky 10,3%
Lanškroun 9,9%
Lázně Bohdaneč 7,7%
Letohrad 6,6%
Litomyšl 8,8%
Moravská Třebová 14,3%
Nasavrky 9,7%
Pardubice 7,1%
Polička 7,0%
Přelouč 8,0%
Skuteč 9,1%
Svitavy 12,3%
Třemošnice 9,6%
Ústí nad Orlicí 10,4%
Vysoké Mýto 9,8%
Žamberk 8,5%