„Nezaměstnanost stoupla víc, než jsem čekal, o sedm desetin procenta. To je hodně,“ uvedl ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.

Vyšší prosincová nezaměstnanost je dána především sezoními vlivy, tedy koncem prací v zemědělství nebo ve stavebnictví, a krizí. Pokračuje restrukturalizace firem, takže někteří lidé stále dostávají výpovědi a naopak nová pracovní místa nevznikají, takže z evidence nezaměstnaných naopak lidé téměř neodcházejí.

Pro představu, vloni v prosinci činila míra nezaměstnanosti 4,05, nyní je 6,5 procenta. „V lednu zcela určitě vzroste o víc než jedno procento,“ odhaduje Horák. Hromadné propouštění, které by se týkalo až dvou set lidí, v prosinci oznámila hradecká společnost Quelle. Úřad práce však doufá, že k tomu nakonec nedojde a situaci ve firmě se podaří vyřešit.

„Nůžky mezi počtem osob v evidenci a počtem volných míst se neustále rozevírají,“ řekl Martin Horák. Zatímco v prosinci evidoval hradecký úřad práce 5902 nezaměstna­ných, volných míst bylo jen 435.

Více o nezaměstnanosti na Hradecku čtěte zde.

Křivka nezaměstnanosti se opět prudce zvedá

Východní Čechy – Úřady práce zveřejnily prosincové statistiky. Lidí bez práce přibylo a odborníci tvrdí – na konci ledna budou čísla ještě děsivější.

Osmi procent dosáhla na konci roku nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji. O zaměstnání se ucházelo asi 23 tisíce lidí. V sousedním Pardubickém kraji je prosincová bilance ještě horší – míra nezaměstnanosti tam stoupla na 9,6 procenta, práci nemělo téměř 26 500 lidí. Dá se očekávat, že v zimních měsících nezaměstnanost ještě poroste a přesáhne deset procent.

Velký podíl na takovém nárůstu mělo ukončení sezonních prací v zemědělství a ve stavebnictví. V Hradci Králové se ocitlo „na dlažbě“ dvě stě lidí po krachu strojírenské společnosti BEZ Motory. Na Jičínsku a Trutnovsku se nezaměstnanost přehoupla přes devět procent. Podle úřadů práce nezaměstnanost i v lednu dál výrazně poroste. Například na hradeckém „pracáku“ se za první tři lednové dny zaregistrovalo téměř 800 uchazečů o práci. Další stovky nezaměstnaných přibyly i v dalších okresech.

„Na konci ledna by míra nezaměstnanosti v kraji mohla přesáhnout devět procent,“ řekl ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák. Podle něj trvá postupné propouštění i v průmyslových podnicích. Například náchodský úřad práce v prvních lednových dnech zaevidoval 40 lidí z hromadného propouštění ve strojírnách Oerlikon v Červeném Kostelci.

„V lednu a únoru bude nezaměstnanost nadále růst a dostaneme se přes hranici deseti procent, v měsíci březnu a dubnu by už mělo dojít k mírnému poklesu,“ řekl ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Práce je málo

Nízký je také počet volných míst. „Na jedno místo připadá 15 uchazečů, dosud nejvíc bylo 14 osob na jednu volnou pozici,“ řekl Petr Klimpl.
Zatímco v pardubickém okrese je nabídka práce i přes recesi největší, v ostatních okresech na výběr tolik není. Příkladem je Chrudimsko, kde jsou nově vytvořená místa výjimkou. „Pokud nedojde k výraznému oživení ekonomiky, nejsou předpoklady, že by se nabídka zlepšila,“ řekl Miroslav Panák z Úřadu práce v Chrudimi.

Mezi okresy je na tom nejhůř Svitavsko, kde už míra nezaměstnanosti přesáhla 12 procent. Přes deset procent nezaměstnaných lidí bylo na Chrudimsku a Orlickoústecku. Méně než sedm procent nezaměstnaných osob evidovaly úřady na Pardubicku.