Ačkoliv hospodářství po krizi mírně oživuje, volná místa se zatím téměř netvoří. Ani firmy většinou neuvažují o tom, že by v dohledné době počet pracovníků zvyšovaly.

„Zatím ne. Současný stav, kdy máme zhruba 420 zaměstnanců, je vyhovující. Tento počet jsme drželi i během krize, nepropouštěli jsme,“ řekl personální ředitel hradecké strojírenské firmy ZVU Potez Zdeněk Kupsa. Dodal, že vloni pouze snížili počet agenturních pracovníků.

S růstem počtu pracovníků zatím nepočítá ani výrobce fotomateriálů, Foma Bohemia Hradec Králové. „Spíš ne. Před měsícem nebo dvěma jsme přijali asi deset lidí, ale to bylo na zakázku, na níž jsme profesně neměli zaměstnance. V dohledné době o něčem podobném neuvažujeme,“ řekl ředitel Ivan Tvrdík. Stávající počet 320 zaměstnanců naopak do konce roku zeštíhlí. „Půjde o lidi odcházející do důchodu, které nebudeme nahrazovat,“ vysvětlil.

Podle ředitele hradeckého úřadu práce Martina Horáka lze větší nabídku počtu volných míst očekávat zřejmě až v příštím roce. Samozřejmě za předpokladu, že bude pokračovat hospodářský růst. „Ekonomové říkají, že růst musí být tři až čtyři procenta, aby se to významně projevilo v nezaměstnanosti. Teď je velice křehký na úrovni jednoho nebo jednoho a půl procenta. Ten na to nestačí,“ prohlásil.

Mírné oživení v průmyslu se podle něho projevilo v poklesu nezaměstnanosti už v červnu, ale jednalo se spíš o jednotlivé pracovníky, než o větší počty. Vysvětlil, že přestože firmy aktuálně pozorují mírné zlepšení, brzdí je nejistý ekonomický růst, situace v Evropě a další věci. „Snaží se proto nezvyšovat trvalejší náklady, mezi něž patří i mzdové. Spíš to řeší zefektivňováním výroby, novými technologiemi nebo využíváním agenturních pracovníků,“ uvedl.
Počet volných pracovních míst v hradeckém okrese neroste. V posledních měsících naopak mírně klesá. Koncem června nabízel úřad práce zhruba šest set míst. Lidí bez práce je pět a půl tisíce.