Podle statistiky zveřejněné ve středu bylo koncem srpna v evidenci hradeckého úřadu práce 5702 uchazečů, což je zhruba o pět desítek víc než koncem července. Míra nezaměstnanosti v okrese tak nepatrně stoupla z 6,19 na 6,22 procenta.

„Míra nezaměstnanosti v okrese je celkově o procento nižší než v kraji, a ta je o další procento a půl nižší než v celé republice. Takže z tohoto hlediska je na tom Hradecko pořád dobře,“ je přesvědčen ředitel Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák. Nárůst míry nezaměstnanosti za poslední dva roky způsobený hospodářskou krizí je však značný. Zatímco v srpnu roku 2008 činila míra 3,75 procenta, o rok později už 5,84 a nyní 6,22 procenta.

Srpen byl podle Martina Horáka typickým prázdninovým měsícem s nízkým počtem nově přicházejících uchazečů o práci i odcházejících. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti podle něho zřejmě stojí příchody prvních absolventů škol. Tomu nahrává i počet absolventů v evidenci úřadu práce v okrese, který v porovnání s červencem vzrostl. Zatímco před měsícem jich v okrese hledalo práci 268, nyní už 414.

Většina jich sem však zamíří, stejně jako v předchozích letech, až v září. S mírou nezaměstnanosti by to však výrazně zamávat nemělo.

„Zcela určitě lze předpokládat, že počet nově evidovaných uchazečů výrazně stoupne, současně ovšem vždycky v září výrazně roste i počet umisťovaných uchazečů o zaměstnání, především v souvislosti se zahájením školního roku. Tyto trendy se vzájemně ruší, takže vývoj nezaměstnanosti v září nebyl nikdy radikální. Je otázka, který vliv převáží. Letos si myslím, že k nějakému nárůstu nezaměstnanosti dojde, právě kvůli absolventům,“ domnívá se ředitel hradeckého úřadu práce. Většina absolventů podle něho práci nenajde hned, takže se v evidenci uchazečů objeví.