Tak nízká nezaměstnanost jako koncem dubna v hradeckém okrese hodně dlouho nebyla. Její míra klesla ze 4,9 na 4,6 procenta! „Je to rekordně nízká úroveň. Minimálně v tomto století takovou nepamatuju,“ řekl nám ředitel Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák. Dodal, že dubnový pokles počtu lidí bez práce byl očekávaný. Jednak se daří ekonomice, díky čemuž vznikají nová pracovní místa, a zároveň se projevuje vliv jara. To dovoluje rozjezd sezonních prací, především ve stavebnictví a v zemědělství.

Koncem dubna bylo v evidenci hradeckého úřadu práce 4257 lidí, což je o 358 osob méně než v závěru března. Počet volných míst logicky klesl, z 1915 na 1633. Podle ředitele Martina Horáka však v současnosti není problémem počet volných míst, ale spíš struktura nezaměstnaných, která neodpovídá požadavkům zaměstnavatelů.

Další problém tvoří dlouhodobě nezaměstnaní, což jsou především rizikové skupiny osob, zdravotně postižení, starší lidé a podobně. „V evidenci máme několik uchazečů už od devadesátých let, ale to jsou výjimečné případy,“ prohlásil ředitel Horák. Dodal, že jde o lidi nezaměstnatelné, hlavně z osobnostních důvodů. Buď pracovat nechtějí, nebo o ně nikdo nestojí.