Zatímco v listopadu v okrese činila 6,3, v prosinci přesáhla 7,4 procenta. „To je rekordní číslo,“ uvedl ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.

V absolutních číslech to znamená, že v evidenci hradeckého úřadu práce bylo koncem uplynulého roku 6770 uchazečů o zaměstnání.

Přestože úřad práce očekával kvůli změnám v zákoně o zaměstnanosti prosincový skok v evidenci lidí bez práce, ne tak razantní. „Jsem nepříjemně překvapen,“ řekl Martin Horák.

Doplnil, že v prosinci se sešlo několik faktorů, které tak velký nárůst lidí bez práce způsobily. Kromě sezónního vlivu, kdy v průběhu prosince se přišla na „pracák“ přihlásit řada lidí pracujících ve stavebnictví a zemědělství, je to právě změna legislativy platná od 1. ledna.

Ta způsobila, že lidé, kteří by jinak přišli na úřad v lednu, raději ukončili pracovní poměr o pár dní dřív, aby měli vyšší podporu v nezaměstnanosti. Očekává, že také v lednu a v únoru nezaměstnanost poroste, i když už zřejmě ne tak dramaticky.

Část „Lednových nezaměstnaných“ už na úřadě byla v prosinci. „Situace je skutečně špatná. Obrovským problémem je stále klesající počet volných pracovních míst,“ dodal Horák.