Od 15 do 18 hodin zde proběhne badatelské soutěžní odpoledne s názvem Noc vědců. Knihovna města Hradce Králové spolu s partnery se tak již druhým rokem připojí ke stovce míst po Evropě, kde se tato akce uskuteční.

Na malé i větší návštěvníky čeká více než desítka stanovišť s kvízy, hravými pokusy a hlavolamy. Vyzkoušet si budou moci zákony fyziky i chemické pokusy, seznámí se s nejrůznějšími vynálezy a také vynálezci.

A především potrápí své mozkové závity při snaze přijít tomu všemu na kloub. Zkrátka nepřijdou ani nadšenci pro teoretickou vědu, pro které budou připraveny logické hry a optické iluze.

„Noc vědců věnujeme zejména dětem, kterým se snažíme ukázat, že věda není nuda a je možné si s ní užít spoustu zábavy. Nikoho nebudeme zkoušet ze znalosti chemických vzorečků či teorie relativity. Naopak chceme poukázat na to, že vědecké bádání může být zábavné a pokaždé nás může něčím překvapit. Připojujeme se tak k dalším institucím po České republice i celé Evropě, které se ve stejný den budou snažit zpopularizovat vědu laické veřejnosti", doplňuje za spoluorganizátory vedoucí Eurocentra Hradec Králové, Renata Černilovská.

Všichni účastníci, kterým se podaří úspěšně pokořit zapeklité úkoly a zkoušky, dostanou od organizátorů akce na oplátku čestný doktorát z Noci vědců. Soutěžní odpoledne není nijak věkově omezeno a každé ze stanovišť nabídne několik variací úkolů tak, aby se úspěšně složenými zkouškami plnily studentské indexy i těch nejmenších badatelů.

(kul)