Klesající teplota a sychravé počasí vyhánějí bezdomovce alespoň na noc z ulic do nocleháren a azylových domů. V Hradci Králové mají lidé bez domova štěstí v neštěstí. Mohou složit hlavu v Domě Matky Terezy.

Sociální zařízení pro lidi bez domova Dům Matky Terezy nabízí několik služeb, například i Azylový dům a Noclehárnu. Přes zimu mají bezdomovci o nocleh přirozeně větší zájem, proto zařízení otevírá i noclehárnu na letišti s dalšími osmnácti lůžky.

Kapacita je v současné době naplněna, přesto ji vedoucí Domu Matky Terezy Dana Pechová považuje za dostačující. „Jsme připraveni další klienty neodmítnout,“ dodává. Pro další zájemce je možné v noclehárně připravit i přistýlky.

Letošní zimu je podle Dany Pechové o nocleh mírně větší zájem než v předchozích letech. Noclehárnu v těchto dnech denně využívá 40 až 47 lidí. Na letišti nocuje každý den přibližně patnáct až osmnáct klientů.

Předpovědi počasí slibují, že největší mrazy ještě přijdou. V Domě Matky Terezy ale významný nápor dalších klientů neočekávají. Místo by se pro ně však našlo. „V případě život ohrožujícího počasí a při potřebě dalších kapacit máme možnost na potřebnou dobu reagovat na danou situaci,“ okomentovala možný příchod větších mrazů Dana Pechová.

Nejméně bezdomovců

Bezdomovců je v Královéhradeckém kraji v porovnání se zbytkem republiky vůbec nejméně. Hradecká noclehárna a azylový dům se dál rozšiřovat nebudou. V Hradci Králové je lůžek pro bezdomovce momentálně dostatek i podle náměstkyně primátora pro sociální věci Anny Maclové. Celková kapacita nocleháren a azylových domů v kraji ale nestačí, lidí bez domova v kraji je podstatně víc než lůžek.

V celém kraji fungují pouze dva azylové domy, a to v Hradci Králové a ve Dvoře Králové nad Labem. V praxi to znamená, že se bezdomovci přesouvají hlavně do krajského města. Proto nová krajská strategie v oblasti sociálních služeb plánuje síť azylových domů v kraji doplnit.

Na ženy se zapomíná

Kdyby bylo azylových domů v kraji více, bylo by možné zajistit i dostatečné kapacity pro ženy. Takový záměr kvituje i náměstkyně: „Stálo by za to zřídit nějaké další zařízení pro ženy.“ Mezi bezdomovci je sice více mužů, počet žen ohrožených ztrátou bydlení však dlouhodobě stoupá. Proto je rozšíření azylových služeb pro ženy v kraji potřeba.

Výstavbu dalších azylových domů obecně ale náměstkyně nepodporuje. Je třeba problém včas podchytit a neřešit až jeho následky. „Spíš bychom se měli zabývat sociálním bydlením a podporou sociální práce,“ zdůraznila. Východiskem je podle Anny Maclové s lidmi bez domova pracovat, aby měli šanci získat bydlení a také si ho udržet.

Strategie kraje také počítá s dobudováním nocleháren ve velkých městech, fungovat by měly hlavně v zimních měsících. Do roku 2026 mají v kraji vzniknout alespoň tři noclehárny. Doplní tak stávající noclehárny v Hradci Králové, Dvoře Králové nad Labem a Jičíně. Celková kapacita nově vybudovaných zařízení bude zhruba padesát osob.

V kraji žijí stovky lidí bez domova. Kapacita nocleháren a „azyláků“ nestačí
Podle průzkumu MPSV žilo v roce 2015 v Královéhradeckém kraji 1 556 bezdomovců, což je nejméně v celé republice.

V krajském městě je pro lidi bez domova útočištěm Dům Matky Terezy, kapacita azylového domu je 32 lůžek, noclehárna poskytuje 30 lůžek pro muže, 10 lůžek pro ženy a v zimním období dalších 7 lůžek pro ženy, zimní noclehárna poskytuje dalších 18 lůžek pro muže. Kapacita noclehárny ve Dvoře Králové je 7 lůžek, dalších 11 lůžek je v azylovém domě. Jičínská noclehárna disponuje šesti lůžky.