Na budově tak ožila díla z bohatých sbírek galerie. „Chtěli jsme se rozloučit netradičně," vysvětlil Tomáš Rybička, ředitel galerie.

Galerie se totiž do jara roku 2016 uzavře kvůli rozsáhlé rekonstrukci. Po ní by se většího komfortu měli dočkat návštěvníci, personál i obrazy.

Nová galerie? Modernější a vzdušnější
Opravy budovy Galerie moderního umění by se měly řídit těmito zásadami: cenné umělecké prvky zrestaurovat a zachovat. Prostory depozitářů i výstavních síní v patrech naopak zmodernizovat a provzdušnit. Vstupní hala a první patro tak budou ctít původní návrhy, zůstanou obložení, štukové stropy i vitráže. Co se týká výstavních prostor v patře, tam vznikne volný a vzdušný prostor s ochozy.

Během oprav by se měly zrestaurovat cenné umělecké prvky a prostory depozitářů i výstavních síní v patrech naopak zmodernizovat a provzdušnit. Vstupní hala a první patro tak budou ctít původní návrhy, zůstanou obložení, štukové stropy i vitráže.

Co se týká výstavních prostor v patře, tam vznikne volné prostranství s ochozy. „Návštěvníci by měli mít daleko větší komfort, k dispozici bude kavárna, šatna i odpočinková zóna," řekl Tomáš Rybička, ředitel Galerie moderního umění.

„Rekonstrukce galerie bude stát maximálně necelých 96 milionů korun, ale doufáme, že se zakázka vysoutěží za menší peníze," uvedl krajský radní Josef Dvořák. Královéhradecký kraj totiž rekonstrukci s pomocí evropských peněz financuje.

Vedení galerie se však nechce svým příznivcům během oprav odcizit. Její pracovníci budou pořádat přednášky ve studijní a vědecké knihovně a každý měsíc bude jedno z moderních děl vystaveno i v hradeckém muzeu. „Budeme pokračovat i v našich výtvarných dílnách pro děti právě v muzeu jednou za měsíc, chceme zůstat v povědomí veřejnosti," plánuje ředitel Rybička.

Kromě toho se některá díla ze stálé expozice dostanou i do jiných výstavních síní, například do Pardubic nebo Rychnova nad Kněžnou.